Większość z nas traktuje wizytę u lekarza jak zło konieczne i decyduje się na wizytę w przychodni dopiero wtedy, gdy zaczyna poważnie niedomagać lub pojawia się ból. W codziennym życiu lekceważymy profilaktykę, która pozwala wychwycić początkowe fazy rozwoju wielu chorów i tym samym umożliwić skuteczne leczenie. To błąd, który może kosztować życie.
W krajach Europy średnia długość życia stale wzrasta. W Polsce statystyczny mężczyzna żyje już nieco ponad 72 lata, statystyczna kobieta – prawie 81 lat. W 2050 r. ponad jedna piąta naszego społeczeństwa będzie miała ponad 65 lat. Wydłużają się lata życia, ale czy poprawia się jego jakość?
Młodość to stan umysłu, a nie opis metrykalny. Starzejemy się, gdy sobie na to pozwalamy. Wiek 50 plus minus to najlepszy czas na realizację swoich marzeń, rozwijania hobby, a przede wszystkim pora na zainteresowanie się swoimi potrzebami.
Warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowa i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne – tak twierdzi 70% dorosłych Polaków biorących udział w badaniu CBOS. Aż 86% ankietowanych odczuwa zdenerwowanie i rozdrażnienie, a 54% objawy depresji. Co wpływa na kondycję psychiczną naszego społeczeństwa?
Na sklepowych półkach zaczyna się ostatnio pojawiać coraz więcej żywności, która jest wyprodukowana z pełnego ziarna lub z mąki pełnoziarnistej. Ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości takiej żywności, a także z faktu, że to od codziennej diety zaczyna się dbanie od własne zdrowie?
Ostatnio zapanował na całym świecie trend na zdrowy styl życia. Celebryci fotografują się, jak ćwiczą na siłowni, biegają czy jeżdżą konno. Podsumowując, można powiedzieć, że wszelka aktywność jest jak najbardziej pożądana. Co zrobić, by zdrowy tryb życia nie stał się dla nas chwilowym kaprysem? Jak wytrwać w swoim postanowieniu ? To wcale nie jest takie trudne!
Dokładnie 6 miesięcy temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej został zainagurowany nowy portal społecznościowy – Pogromcy Mitów Medycznych. Jego ideą jest zwalczanie szkodliwych i często nieprawdziwych informacji na temat zdrowia poprzez ich merytoryczne weryfikowanie wspólnie z ekspertami medycyny na stałe współpracującymi z portalem.
Przebacz osobie, która zrobiła ci przykrość - poprawisz sobie w ten sposób nie tylko nastrój, ale także zdrowie fizyczne i psychiczne.Okazuje się bowiem, że zawarte w Biblii nakazy przebaczania są korzystne nie tylko dla winowajcy, ale także (a może przede wszystkim) dla przebaczającego.
Jedynie 10 procent ankietowanych przez TNS OBOP wymienia trudności w oddychaniu wśród przyczyn POChP. 8 procent kojarzy objawy choroby z kasłaniem. Tymczasem są to najczęstsze objawy POChP - przewlekłej śmiertelnej choroby układu oddechowego. Nie bez przyczyny też specjaliści nazywają ją chorobą podstępną.
Krótsze dni, mniej słońca i coraz zimniejsze noce. Nie da się ukryć, że wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Nie jest jednak ona wcale taka straszna, jeśli odpowiednio przygotujesz się na jej przyjście.
Znacie ten stereotyp – prawdziwy mężczyzna nie choruje? No tak, nie choruje, bo się nie bada. A jak już zachoruje, to na całego. Prawdziwy mężczyzna mimo, że pali, pije alkohol, je tłusto i nie uprawia sportu – to czuje się dobrze. Tyle stereotypy…
Jesienią nie powinniśmy rezygnować ze świeżych warzyw i owoców, będących źródłem naturalnych witamin wzmacniających odporność organizmu. Warto sięgać zwłaszcza po produkty z krajowych upraw i własnego ogrodu.
Coraz większą część społeczeństwa stanowią ludzie w wieku dojrzałym. Według stereotypu osoby po pięćdziesiątce nie uprawiają sportu, nie prowadzą aktywnego trybu życia, koncentrując swoją uwagę przede wszystkim na wychowywaniu wnuków i oglądaniu telewizji. Czy obraz ten nie jest jednak fałszywy? Czy Polacy po 50 roku życia faktycznie unikają aktywnych form spędzania wolnego czasu?
Niedobór snu może mieć bardzo poważne konsekwencje np. może doprowadzić do problemów z oddychaniem, często powoduje on też spadek zainteresowania seksem lub wręcz impotencję. Ważne jest nie tylko to jak długo śpimy, ale też jak i w jakich warunkach. Chociaż po alkoholu łatwiej jest zasnąć to jest on wielkim wrogiem snu. Sen po spożyciu alkoholu nie ma żadnych pozytywnych działań.
Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają naszą służbę zdrowia. W skali od 1-10, ocena ta wynosi 2,6 pkt. w stosunku do 2,9 pkt. w ubiegłym roku. Jest to najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Dodatkowo aż 41% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z usług medycznych z powodu problemów finansowych – to wyniki badania Health Barometer 2012 przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante.