Zbadano wzrost zanieczyszczeń spowodowanych pożarami na całym świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat i okazuje się, że ponad 2 miliardy ludzi jest co roku narażonych na co najmniej jeden dzień zagrożenia środowiskowego potencjalnie wpływającego na zdrowie. Liczba ta wzrosła o 6,8 procent w ciągu ostatniej dekady.
Seniorzy w wieku powyżej 60 lat, którzy spędzają dużo czasu na pozycji siedzącej, np. oglądając telewizję czy prowadząc samochód, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju demencji, ostrzegają eksperci.
Osoby pracujące na nocną zmianę są narażone wyższe ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu.
Na Penn State odkryto, że niska satysfakcja seksualna w średnim wieku może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym osłabienia funkcji poznawczych w przyszłości.
Jakość życia społecznego danej osoby może mieć jeszcze większy wpływ niż dieta i ćwiczenia na jej zdrowie i samopoczucie.
W wielu krajach popularnym składnikiem kulinarnym są produkty fermentowane. To nie przypadek, że są powszechne: sfermentowana żywność to coś więcej niż tylko metoda konserwacji.
Czterodniowy tydzień pracy jest testowany w różnych krajach, a naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii twierdzą, że jeśli chodzi o długi weekend to dobry pomysł - badania pokazują, że dodatkowy czas wolny jest dobry dla naszego zdrowia.
Ludzi na całym świecie pociąga tworzenie i odbieranie sztuki, a emocje są zwykle głównym tematem nie tylko w dziełach wizualnych, a też w muzyce i sztukach performatywnych. Mimo to, mechanizmy leżące u podstaw odczuć, jakie wywołuje sztuka, ciągle są słabo opisane.
Przewlekły ból dotyka około 20 procent ludzi. Ma nie tylko medyczne i fizyczne skutki, ale może wpływać na zatrudnienie, styl życia i zdrowie psychiczne.
Na Uniwersytecie Bath sprawdzono wpływ nauki gry na instrumencie muzycznym na zdolność mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków. Okazuje się, że nabycie takich umiejętności nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale też poprawia nastrój.
Pandemia miała wpływ na nasze życie na wiele sposobów. Jakkolwiek wiele z nich jest wyraźnie negatywnych, są i te dobre - zmieniło się nasze postrzeganie naturalnych przestrzeni.
Jakkolwiek wydaje się obciążeniem, zbliżający się termin wykonania projektu czy jakiegoś innego zadania w pracy może w rzeczywistości być korzystny dla twojego mózgu.
Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, szacuje się, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat stała się dwa razy częstsza.
Gotowanie to coś więcej niż jedynie przygotowanie posiłku. Jak się okazuje, może poprawić poczucie pewności siebie, sprzyja zmianie nawyków żywieniowych oraz poprawia zdrowie psychiczne i ogólne.
Kanadyjscy lekarze trafili dwa lata temu na pierwsze strony gazet, ponieważ „przepisywali" spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury. Takie zalecenia uzasadniano tym, że jak pokazały badania, ludzie, którzy spędzali co najmniej dwie godziny na łonie natury tygodniowo, poprawili swoje zdrowie i samopoczucie. Teraz na Drexel University zbadano, w jaki sposób poczucie związku ze światem przyrody wpływa na różnorodność diety oraz ilość owoców i warzyw w jadłospisie.