Chcesz się czuć bardziej spokojny i szczęśliwy? Żeby to osiągnąć, wystarczy... wybrać się na spacer po parku. Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez naukowców z University of Essex, nie trzeba spędzać dużo czasu na wsi, aby odnosić korzyści z przebywania na łonie natury. Już pięć minut w zielonym terenie dostarcza organizmowi bodźców niezbędnych do lepszego samopoczucia.
Badacze w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odkryli, że poziom aktywności fizycznej różni się w zależności od płci we wszystkich przedziałach wiekowych. Odkryto, że na placu zabaw chłopcy są bardziej aktywni niż dziewczęta, a w grupie wiekowej powyżej 70 lat mężczyźni ćwiczą bardziej intensywnie niż kobiety.
Zmiany klimatu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie, ale jak dotąd to ważne zagadnienie było przedmiotem tylko nielicznych badań - jak piszą Lisa Page i Louise Howard z Instytutu Psychiatrii przy Kings College London w Wielkiej Brytanii.
Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach. W wielu miejscach jednak zdrowie psychiczne jest zaniedbywane, brak środków na profilaktykę i leczenie sprawia, że chorzy często nie podejmują terapii.
Niepewność jutra, ryzyko utraty pracy, nasilona presja konsumpcyjna i rywalizacja finansowa to główne czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” przestrzegają przed zbyt emocjonalnym zaangażowaniem w inwestycje finansowe. Stres wywołany obecna sytuacją na rynku finansowym, w szczególny sposób dotyka osoby inwestujące wszystkie swoje oszczędności.
„Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu”, mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie” „Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego”, dodaje doc. Meder.
Z powodu poważnych chorób psychicznych cierpi ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Choroba nie wybiera, dotyka ludzi na wszystkich kontynentach i we wszystkich kulturach. Obchodzony od 1992 roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego skupia w tym roku uwagę na globalnym wymiarze zdrowia psychicznego.
Odpowiednio przygotowane treningi rekomendowane są ludziom w każdym wieku, u wszystkich notuje się profity zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym – twierdzą eksperci z National Institutes of Health (części Wydziału Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych).
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal co trzeci Polak (29%) twierdzi, że spośród chorób wzbudzających największy lęk, najbardziej obawia się chorób psychicznych. 31% respondentów przyznaje, że czasem martwi się o swoje zdrowie psychiczne.
Naukowcy kolejny raz potwierdzili, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Zamknij oczy i pomyśl o kimś, kto cię skrzywdził. Wyrzuć z siebie cały ból, rozgoryczenie i złość, którą czujesz do swego krzywdziciela. Wrzyj ze wściekłości, wrzeszcz, delektuj się gniewem. Poczuj jak łomocze ci serce, gotuje się krew, a twoje myśli podążają w najmroczniejsze strony.
Jak twierdzą badacze z Temple University, aktywne życie religijne ma dodatni wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Wyniki najnowszych badań amerykańskich w tym zakresie zostały opublikowane w „Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology”.
Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na problem jakim są choroby psychiczne.