Każdy z nas czasami budzi się z uczuciem ulgi albo zawodu, że to co się właśnie stało było tylko snem i w ten właśnie sposób większość ludzi zyskuje świadomość śnienia po przebudzeniu. Jednakże niektóre osoby, nazywane marzycielami sennymi, mogą pozostać świadome śnienia również w trakcie snu.
Starzenie się i nadwaga nie muszą być związane ze spadkiem samopoczucia psychicznego, wynika z międzykulturowego badania szacującego jakość życia i stan zdrowia w USA i Wielkiej Brytanii.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto zorganizowano po raz pierwszy 10 października 1992 roku.
10 października po raz dziewiętnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na temat chorób psychicznych oraz bliżej przyjrzeć się problemom tej grupy pacjentów, przełamując tabu zaburzeń, które ich dotykają.
Większość starszych osób cieszy się dobrym zdrowiem psychicznym do sędziwego wieku, żeby jednak utrzymać taki status quo, trzeba zadbać o właściwą opiekę, wsparcie i kontakty społeczne. Te wszystkie czynniki sprawią, że w większości przypadków da się uniknąć ewentualnych zaburzeń zdrowia psychicznego, które przecież nie muszą nieodłączną częścią starzenia się, przekonuje Ewan Hilton, dyrektor walijskiej organizacji Gofal promującej higienę zdrowia psychicznego.
Jak wynika z badań, kobiety są bardziej narażone na haluksy. Deformacja stóp dotyka zwykle kobiet z powodu noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu pracy. Dolegliwość nierzadko dotyczy także osób starszych.
W zależności od osobowości gniew ogrania ludzi rzadko lub jest ich częstym towarzyszem. Kiedy jednak złość ukierunkowuje się na określoną osobę, istnieje szansa na konstruktywną rozmowę, Tymczasem okazuje się, że najczęściej gniewamy się na Boga...
Wielu ludzi pragnie wyglądać młodziej, niż wskazuje na to ich metryka. Kiedy jednak zdrowie nie dopisuje, problemem jest nawet zachowanie wizerunku zgodnego z datą urodzenia. Zmaganie się z chorobą znacznie postarza, wynika z badań lekarzy St. Michael's Hospital w Toronto.
Korzyści zdrowotne wynikające z przyjaźni to dłuższe, szczęśliwsze życie. Bycie dobrym przyjacielem sprawia, że rzeczywistość jest ciekawsza i „łatwiejsza w obsłudze". Kiedy ma się przy sobie choćby jednego sprawdzonego przyjaciela, nastawienie do świata i umiejętność radzenia sobie ze stresem ulegają wzmocnieniu. Warto więc być naprawdę dobrym przyjacielem, by zyskać wszystkie te korzyści od osoby, z którą zawiera się taką więź - to symbioza doskonała.
Rząd zdecydował o ustanowieniu narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego, który będzie realizowany w latach 2011-2015. Będzie to pierwszy taki program poświęcony problematyce zdrowia psychicznego.
Chcesz się czuć bardziej spokojny i szczęśliwy? Żeby to osiągnąć, wystarczy... wybrać się na spacer po parku. Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez naukowców z University of Essex, nie trzeba spędzać dużo czasu na wsi, aby odnosić korzyści z przebywania na łonie natury. Już pięć minut w zielonym terenie dostarcza organizmowi bodźców niezbędnych do lepszego samopoczucia.
Badacze w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odkryli, że poziom aktywności fizycznej różni się w zależności od płci we wszystkich przedziałach wiekowych. Odkryto, że na placu zabaw chłopcy są bardziej aktywni niż dziewczęta, a w grupie wiekowej powyżej 70 lat mężczyźni ćwiczą bardziej intensywnie niż kobiety.
Zmiany klimatu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie, ale jak dotąd to ważne zagadnienie było przedmiotem tylko nielicznych badań - jak piszą Lisa Page i Louise Howard z Instytutu Psychiatrii przy Kings College London w Wielkiej Brytanii.
Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach. W wielu miejscach jednak zdrowie psychiczne jest zaniedbywane, brak środków na profilaktykę i leczenie sprawia, że chorzy często nie podejmują terapii.
Niepewność jutra, ryzyko utraty pracy, nasilona presja konsumpcyjna i rywalizacja finansowa to główne czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne.