Konsekwentne przestrzeganie wytycznych dotyczących aktywności fizycznej przez cały wiek średni wiąże się z wyższą jakością życia kobiet, mówią eksperci z University of Sydney.
Starszy wygląd nie musi oznaczać złego stanu zdrowia. Badanie wykazało, że aby móc wyciągać wnioski na temat zdrowia, dana osoba musi wyglądać co najmniej o 10 lat starzej niż wynika to z jej metryki.
Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, sposób, w jaki czujesz się w bliskich związkach, może wpływać na funkcjonowanie twojego ciała.
Seniorzy czują się młodsi, gdy uważają, że mają większą kontrolę nad swoim codziennym życiem, niezależnie od poziomu stresu lub problemów zdrowotnych.
Dobre zdrowie i optymistyczne spojrzenie na rzeczywistość nie są od siebie niezależne. Radosna perspektywa ma bardzo realny wpływ na samopoczucie fizyczne.
Jeśli szukasz nowego hobby, zastanów się na tańcem. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Może dać dużo radości, pozwala poznawać nowych ludzi i znacząco poprawia stan zdrowia.
Dotychczas wiele badań pokazało, że przyroda ma na nas dobroczynny wpływ. Przebywanie wśród zieleni poprawia nastrój i osłabia objawy depresji. Teraz postanowiono sprawdzić, jak długo powinniśmy pozostawać na łonie na natury, żebyśmy mogli zyskać optymalne korzyści.
Grecy używali określenia „akme" (najwyższy punkt, szczyt) m. in. na wiek, w którym człowiek uzyskuje pełnię swoich możliwości. Chodziło głównie o wiedzę i życiową mądrość, którym nie towarzyszyły jednocześnie problemy ze zdrowiem fizycznym charakterystyczne dla starszego wieku. Akme Grek osiągał po czterdziestce. Dzisiaj jednak granice fizycznej starości się znacznie przesunęły, więc taki szczyt przypada na szóstą i siódmą dekadę naszego życia. Oto, dlaczego można postulować, że to najlepszy życiowy etap.
Samotność przybrała rozmiary epidemii - zmiany społeczno-ekonomiczne w ostatnich dekadach doprowadziły do takich modyfikacji w stylu życia, które skutkują coraz powszechniejszym poczuciem odizolowania. Co ciekawe, rzecz nie dotyczy jedynie ludzi starszych, takie poczucie deklaruje także wiele młodszych, nawet bardzo młodych osób.
Uśmiechnij się, a możesz obniżyć poziom ciśnienia. Uśmiech to dyspozycja do uwalniania dopaminy, która ma działanie pośrednio osłabiające nadciśnienie.
Wielu ludzi pragnie wyglądać młodziej, niż wskazuje na to ich metryka. Kiedy jednak zdrowie nie dopisuje, problemem jest nawet zachowanie wizerunku zgodnego z datą urodzenia. Zmaganie się z chorobą znacznie postarza, wynika z badań lekarzy St. Michael's Hospital w Toronto.
Odpowiednio przygotowane treningi rekomendowane są ludziom w każdym wieku, u wszystkich notuje się profity zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym – twierdzą eksperci z National Institutes of Health (części Wydziału Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych).