Suchość pochwy to nie tylko dolegliwość kobiet w okresie menopauzalnym. Problem coraz częściej dotyczy 30-, a nawet 20-latek. Pierwszych objawów nie należy lekceważyć.
Żylaki kojarzą nam się zwykle z bolesnymi i nieestetycznymi zmianami umiejscowionymi na kobiecych nogach. Ta przypadłość może jednak dotyczyć również mężczyzn i obejmować inne części ciała, w tym również intymne. Żylaki powrózka nasiennego występują u co piątego mężczyzny. Choroba nieleczona może doprowadzić nawet do niepłodności.
Higiena intymna to nie wszystko, co możemy zrobić, by utrzymywac w zdrowiu te części swojego ciała. Równie ważna jest także odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, a nawet ilość wypijanych płynów. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do dyskomfortu ale także do poważniejszych dolegliwości.
Ginekologia estetyczna to dziedzina, która pozwala kobietom na uporanie się z wieloma problemami, które uważane były za temat tabu. Wiele pań przełamało jednak barierę wstydu i dziś prośba o korekcję narządów płciowych nie jest traktowana jak fanaberia. Zabiegi ginekologii estetycznej pozwalają bowiem nie tylko na poprawę estetyki okolic intymnych, ale też bywają ratunkiem, gdy kobiecie przyjdzie mierzyć się z dolegliwościami, które utrudniają jej codzienne życie.
Każda kobieta wie, że wizyta u ginekologa to nic przyjemnego, ale z pewnością każda kolejna jest łatwiejsza od pierwszej. Polki udają się do lekarza tej specjalności tylko wtedy, gdy intymny problem stanowi dyskomfort w codziennym życiu. Częściej niż do ginekologa chodzą do… dentysty - wynika z badań zleconych przez fundację MSD dla Zdrowia.
Naukowcy pracujący pod kierunkiem Imperial College London w Wlk. Brytanii odkryli tajemnicę, jak komórki drożdży identyfikują i atakują tkankę ludzką, co ostatecznie prowadzi do infekcji. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), mogą pomóc w opracowaniu nowej klasy leków i szczepionek do walki z lekoopornymi i śmiertelnymi szczepami infekcji grzybiczych.
Klimakterium to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Klimakterium zarówno poprzedza menopauzę, jak i następuje po niej. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce kobiety. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia kobiety.
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy - jest on odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy, a więc stanowi naturalną substancję "antybakteryjną". Ponadto chroni przed nadmiernym namnażaniem się patogennych bakterii.
W ostatnich 30-50 latach dwudziestego wieku stwierdzono ponad dwukrotny wzrost częstości występowania zaburzeń rozwojowych męskiego układu rozrodczego u chłopców i mężczyzn. Są to nowotwory jądra, wnętrostwo, spodziectwo oraz obniżenie się jakości nasienia mężczyzn. Ryzyko rozwinięcia się nowotworu jądra wzrasta 17-krotnie w przypadku jego niezstąpienia do moszny (wnętrostwo) i 3-krotnie, jeżeli uprzednio wykonano operację przepukliny pachwinowej. Częstsze występowanie nowotworów jądra obserwowano u mężczyzn, których ojcowie mieli wnętrostwo.
Na temat zdrowia intymnego kobiet mówi się bardzo dużo. Media często poruszają ten problem, a kobiety coraz świadomiej podchodzą do tematów związanych ze zdrowiem ich układu moczowo-płciowego. Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie intymne mężczyzn, znajomość tego problemu wypada znacznie gorzej. A dolegliwości te dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca