Zmiana czasu dwa razy w roku to tradycja w wielu miejscach na świecie, ale wiosenne przejście na czas letni nierzadko wywołuje niezadowolenie z powodu utraty godziny snu.
Kobiety, które kiepsko sypiają, mają tendencję do przejadania się i stosowania diety o niższej jakości. Niedostatecznie dugi czy dobry sen może więc także pośrednio zwiększać ryzyko chorób serca i otyłości.
Kolejne badania zachęcają do zmiany obecnego stylu jedzenia na śródziemnomorski. Dzięki takiemu jadłospisowi nie tylko dłużej pożyjesz, ale też będziesz mógł/mogła liczyć na lepsze zdrowie do sędziwych lat.
Regularne kontrolowanie własnego ciała często wymaga dużej odwagi. Nie ma jednak wątpliwości, że obserwacja i wyciągnie wniosków – to najlepsze co możemy dla siebie zrobić. Tylko świadome podejście do diety, aktywności fizycznej i własnego ciała sprawi, że słowo „dieta” przestanie nam się kojarzyć z czasem, który „musimy jakoś przetrwać” a stanie się naszym stylem życia, z którego będziemy czerpali wiele radości.
Deklarujemy, że chcemy się odżywiać zdrowo, jednak kupujemy głównie to, co znamy z reklam – wynika z badania świadomości Polaków dotyczącej zdrowego jedzenia. Jednak aby wybrać naprawdę zdrowy produkt nie powinnyśmy sugerować się reklamą czy marką, tylko wnikliwie przeczytać jego skład.
Wśród Polaków, którzy będą robić w Sylwestra noworoczne postanowienia, 36 proc. osób chce się więcej ruszać, 25 proc. zamierza schudnąć, 19 proc. chce zadbać o zdrowsze jedzenie, a 14 proc. planuje rzucić palenie – wynika z badania przeprowadzonego w drugiej połowie grudnia na zlecenie LightBox. Postanowienia noworoczne robi jedna trzecia badanych.
Kupując musli mamy nadzieję, że dostarczymy organizmowi samych pożywnych składników. Często jednak sugerując się hasłami reklamowymi na wierzchu opakowania, zostajemy wprowadzeni w błąd. Eksperci uczulają na to, by zwracać uwagę na skład musli – od informacji w nim zawartych zależy wiele.
Schabowy (obowiązkowo panierowany), ziemniaki z dużą ilością tłuszczu, zasmażana kapusta - ten tradycyjny polski niedzielny obiad wiele mówi o naszych niezbyt zdrowych nawykach kulinarnych. A wystarczy trzymać się kilku zasad, by nasza „kuchnia” zmieniła się nie do poznania – i to na lepsze.
Z każdym rokiem chętniej wprowadzamy w życie zasady zdrowego odżywiania. Informacji na temat różnorodnych diet i zasad komponowania posiłków jest wiele. Nic dziwnego, że wokół tej tematyki narosło sporo mitów.
Pani Apolonia Lisowska jest najstarszą obywatelką naszego kraju. Właśnie skończyła 113 lat.
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pogarszającym się stanie odżywiania ludzi i narastającym problemie otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że obecnie na świecie jest ponad bilion osób dorosłych z nadwagą, z czego przynajmniej 300 milionów jest otyłych. Wśród kluczowych powodów wymienia się zwiększoną konsumpcję wysokokalorycznych oraz bogatych w tłuszcze i cukry produktów żywnościowych, a także zmniejszoną aktywność fizyczną.
Czy będąc poza domem zawsze musimy wybierać pomiędzy szybkim, a zdrowym jedzeniem? Jak zadbać, aby nasz organizm otrzymywał to, co niezbędne dla prawidłowej diety?
Problem nadwagi dotyka coraz większej liczby Polaków. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych grozi nam epidemia otyłości - przekonywali prelegenci konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Ministerstwo Zdrowia.
Zdecydowana większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo (69%) lub nawet bardzo zdrowo (7%) - wynika z ostatnich badań CBOS. Przekonanie to właściwie nie ulega zmianie od 1998 roku.
Jeśli chcesz cieszyć się ustabilizowaną wagą i dobrym zdrowiem zrezygnuj z drastycznych diet i głodówek na rzecz zmiany codziennych nawyków żywieniowych.