Sen pomaga utrwalić naszą pamięć o złożonych połączeniach, wspomagając zdolność do uzupełnianie wspomnień całych wydarzeń.
Oto dobra wiadomość dla tych, którzy nie potrafią zacząć dnia bez kawy: testy pokazały, że picie większych ilości tego napoju może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Takie czynności, jak czytanie i pisanie, pomogą zachować odpowiednie funkcjonowanie mózgu osób starszych.
Wiadomo, że sen odgrywa kluczową rolę dla stanu zdrowia: od obniżenia ryzyka otyłości i chorób układu krążenia po poprawę koncentracji i codziennej wydajności. W nowych badaniach przeprowadzonych na University of California San Diego pokazano, że dobry sen może również pomóc w kształceniu ustawicznym.
Starsze osoby, które zgłaszały wysoki poziom fizycznego stresu w swojej ostatniej pracy, miały mniejszą objętość hipokampu i gorzej wykonywały zadania wymagające zaangażowania pamięci.
Sok z czarnych jagód ma niezwykłą moc - pozwoli zachować młodość umysłu i to pomimo upływu lat.
Aby zatrzymać spadek zdolności poznawczych, trzeba przestrzegać zdrowego trybu życia. A ci, którzy sobie wcześniej folgowali, powinni wprowadzić zmiany dostatecznie wcześnie, bo pierwsze problemy mogą pojawić się już po 45 roku życia.
Olejek rozmarynowy poprawia pamięć. Brzmi to niczym fragment magicznego rytuału, ale chodzi o stricte naukowe odkrycie, które zostało przedstawione na tegorocznym spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Harrogate.
Starsi ludzie, którym podano znieczulenie ogólne przy poważniejszych zabiegach, mają o 35 procent wyższe ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu, wynika z francuskiego badania.
Uprawianie sportu powiększa mózg. Uczeni z University of California przeprowadzili eksperyment z udziałem myszy, który dowiódł, że zwierzęta zaangażowane od kilku pokoleń w aktywność fizyczną, miały większe śródmózgowie.
Zdrowe płuca mogą pomóc utrzymać szybkość przetwarzania w mózgu i zdolność rozwiązywania problemów w starszym wieku.