Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Warto utrzymywać stałą wagę, bo zmiany w tym zakresie mogą niekorzystnie wpływać na ryzyko demencji.
Jeśli jesteś osobą, która często przebywa poza domem, dużo podróżuje lub lubi odkrywać nowe miejsca, prawdopodobnie masz się lepiej niż ci, którzy nieustannie siedzą w domu. Przekłada się to na poziom ryzyka choroby Alzheimera.
Nasza zdolność skupienia uwagi może osłabnąć już po zjedzeniu jednego posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.
Institute of Food Technologists (IFT) podaje listę ośmiu składników, które mogą pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji.
Wyższa dawka witaminy D może wspomagać funkcjonowanie pamięci, uczenie się i podejmowanie decyzji u ludzi starszych. Równocześnie jednak może wydłużać czas reakcji.
W wieku kilkudzieięciu lat mózg zaczyna się kurczyć, a nasilenie tego zjawiska prowdzi do problemów z pamięcią i innymi problemami poznawczymi. Do pewnego stopnia mamy jednak wpływ na ten proces - ludzie, którzy jedzą dietę bogatą w warzywa, owoce, orzechy i ryby, mogą mieć większe mózgi, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Aktywność fizyczna może przynieść długoterminową poprawę wyników zdolności poznawczych we wszystkich grupach wiekowych. Skutki jednak są odmienne u kobiet i mężczyzn i nie każdy trening daje takie same efekty. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersytetu Tsukuba przedstawili zalecenia opracowane na podstawie analiz wcześniejszych badań.
Ciśnienie krwi, które obniża się, gdy się wstaje, wiąże się z osłabieniem i upadkami u osób starszych, wynika z nowych badań.
Jak wiadomo, znany zapach przywołuje wspomnienia, nawet te odległe. Okazuje się, że może też mieć wpływ na zdolność uczenia się.
Zadowolony z życia, optymistycznie spoglądający w przyszłość życiowy partner pozytywnie wpływa na twoją codzienność, jak się jednak okazuje - nie tylko: takie nastawienie współmałżonka ma przełożenie również na twoje lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
To, jak sami oceniamy starzenie się, ma wpływ na długość naszego życia, szczególnie w przypadku problemów onkologicznych, mówią uczeni z Uniwersytetu w Liège w Belgii.
Chcesz mieć lepszą pamięć i wyższe możliwości umysłowe? Ćwicz jogę, medytuj i naucz się technik oddychania.
Musisz ćwiczyć, jeśli chcesz dobrze się czuć i wolniej starzeć, dotyczy to nie tylko formy fizycznej, ale i intelektualnej. Bez wysiłku fizycznego nie można liczyć na umysłową ostrość w jesieni życia.