Chociaż powszechnie wiadomo, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko niemal wszystkich chorób przewlekłych, mechanizmy, które odpowiadają za to, nie są do końca jasne. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego odkryli, że korzystne skutki wysiłku fizycznego mogą częściowo wynikać ze zmian w strukturze naszego DNA.
Od dawna uważa się, że zaawansowany wiek oznacza znaczny spadek naszych zdolności umysłowych. Nowe badania z Georgetown University Medical Center podają jednak zaskakująco dobre wiadomości.
Podobno starsi ludzie są zwykle szczęśliwsi niż osoby młodsze. Czemu tak się dzieje? Niektórzy psychologowie uważają, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności ze skupiania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz unikania rozpamiętywania negatywnych sytuacji. Procesy te pomagają osobom starszym regulować ich emocje, umożliwiając patrzenie na życie w bardziej optymistycznym świetle.
Osoby zażywające niektóre leki obniżające poziom cukru we krwi miały mniej amyloidu w mózgu, wskaźnika choroby Alzheimera, w porównaniu zarówno z diabetykami nie przyjmującymi tych leków, jak i osobami bez cukrzycy.
Wraz z wiekiem mózg „płaci" za zwiększone obciążenie serca, ponieważ z biegiem lat duże tętnice organizmu sztywnieją, powodując uszkodzenie m. in. najmniejszych naczyń krwionośnych w mózgu.
Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Jeśli pochodzisz z rodziny, w której ludzie zwykle dożywają późnej starości, prawdopodobnie będziesz mieć lepsze funkcje poznawcze (zdolność jasnego myślenia, uczenia się i zapamiętywania) na starość niż osoby z rodzin, w których ludzie umierają młodziej.
Oprócz wpływu stylu życia na starzenie się, coraz częściej zwraca się uwagę na korzyści poznawcze wynikające z aktywności muzycznych. Jak wiadomo, umiejętność gry na jakimś instrumencie może przydać znaczących korzyści kognitywnych, ale okazuje się, że nie tylko, pomaga też np. śpiewanie w chórze.
Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza, trwająca choćby tylko kilka tygodni, może osłabiać sprawność umysłową. Takie niekorzystne skutki jednak były słabsze w przypadku osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak popularny kwas acetylosalicylowy.
Wzmacniająca mózg odporność psychiczna, w tym zdolność do przezwyciężenia uporczywej samotności, może zrównoważyć wcześniejszy uszczerbek i obniżyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu. Ci, którzy pozbyli się osamotnienia, byli lepiej chronieni poznawczo niż ci, którzy nigdy nie czuli się samotni.
Wyższe ciśnienie krwi w nocy niż w ciągu dnia może być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera u starszych mężczyzn, mówią badacze z Uniwersytetu w Uppsali.
Popołudniowa drzemka poprawia zdolności językowe, pamięć roboczą i świadomość lokalizacji.
Różne czynniki fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania informacji przez całe życie. Okazuje się, że pewną rolę wśród nich odgrywa optymizm - wspomaga pamięć.
Kakao sprawia, że nasz mózg lepiej pracuje, mówią uczeni z University of Birmingham.
Wygłupy i żarty nie tylko dodają życiu kolorytu, ale też są dobre zaarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.