Dostarczanie organizmowi flawonoli znajdujących się w kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Hypertension.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, umiejętność gry na jakimś instrumencie może także osłabić związany z wiekiem spadek możliwości poznawczych.
Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu zwiększa tempo osłabienia zdolności mentalnych wśród starszych kobiet i może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
Osoby starsze z cukrzycą, które nie kontrolują dostatecznie poziomu cukru we krwi, są narażone na zwiększone ryzyko intensywniejszego osłabienia pamięci oraz zdolności myślenia i oceniania.
Mózgi, w których, pomimo wieku, utrzymane są odpowiednie połączenia nerwowe, zachowują swoje funkcje na wysokim poziomie, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji Age UK.
Sposób odżywiania się oddziałuje na zdolności poznawcze, niektóre produkty wzmacniają pracę układów mających wpływ na możliwości mentalne, inne osłabiają organizm i czynią nas głupszymi...
Wkładanie „całego serca" w to, co się robi, pomaga poprawić zdrowie mózgu. Uczenie się nowych umiejętności z przyjacielem może przydać zaangażowania. A że warto „zapalać się" do podejmowanych przedsięwzięć, przekonują uczeni, którzy odkryli, że taka postawa pomaga zachować funkcje poznawcze na wysokim poziomie.
Palenie papierosów u mężczyzn, zwłaszcza starszych mężczyzn - wydaje się być przyczyną szybszego osłabienia funkcji poznawczych, wynika z raportu opublikowanego przez Online First Archives of General Psychiatry.
Podobnie jak ciało lepiej funkcjonuje, gdy jest wyćwiczone, tak mózg łatwiej radzi sobie, jeśli zostanie poddany odpowiedniemu treningowi. I nie musi to oznaczać rozwiązywania nielubianych zadań matematycznych lub wkuwania grup i okresów pierwiastków zgodnie z rozmieszczeniem na tablicy Mendelejewa.
Powszechnie wiadomo, że przypominanie sobie jest skuteczniejsze, jeśli dołączymy do tego procesu skojarzenia z tym, co chcemy sobie przypomnieć - np. przydatne jest stosowanie mnemotechniki czy powiązanie szukanej rzeczy z jakimś kolorem, etc. Nowe badanie wykazało, że dotyk ma znaczny wpływ na proces przypominania, ale nie w sposób, jaki przychodzi na myśl - oddziałuje bowiem niejednoznacznie.
Kobiety częściej niż mężczyzn doświadczają zaburzeń poznawczych w starszym wieku. W związku z tym naukowcy z Monash University w Melbourne przyjrzeli się, w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku lub spowolnić je. Ich badania wskazują, że pomocna może być terapia testosteronem.
Uczeni z Uniwersytetu w Otago odkryli, że ludzie starsi nie potrafią kłamać w tak przekonujący sposób, jak osoby młodsze i gorzej radzą sobie z wykrywaniem kłamstw.
Badania wykazują, że wczesna emerytura stanowi ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kilka miesięcy temu naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem się (Center for the Study of Aging) korporacji RAND oraz z Uniwersytetu Michigan opublikowali dane, które wskazują, że poziom wydajności zdolności poznawczych spada wcześniej w krajach, gdzie szybciej przechodzi się na emeryturę.
Dlaczego osoby starsze miewają kłopoty z przypomnieniem sobie rozmaitych rzeczy? Być może z tego powodu, iż w pewnym wieku doświadcza się nadmiaru nieistotnych informacji, sądzą niektórzy uczeni.
Nie wysypiasz się? To może mieć konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i codziennego funkcjonowania. Przekłada się również na zdolności oceny sytuacji i umiejętności podejmowania rozważnych decyzji, w tym finansowych - wynika z nowych badań.