Funkcje poznawcze w średnim wieku są silnym wskaźnikiem tego, czy u danej osoby może rozwinąć się w późniejszym życiu demencja. Teraz ustalono, że zwiększanie terenów zielonych na obszarach miejskich może pomóc poprawić funkcje poznawcze u kobiet w średnim wieku. Przekłada się to osłabienie objawów depresji, która z kolei jest czynnikiem ryzyka demencji.
Nieumiejętność odróżnienia fałszywych wiadomości od prawdziwych może mieć poważne konsekwencje dla fizycznego, emocjonalnego i finansowego stanu danej osoby - zwłaszcza w przypadku osób starszych, które podejmują więcej decyzji dotyczących swojego zdrowia.
Naukowcy z Indiana University School of Medicine ustalili, że niacyna powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera.
Czy zdolności poznawcze zmieniają się równocześnie, czy też niezależnie od siebie? Sprawdzono, jak to działa.
Umiejętność bycia otwartym na nowe sytuacje pozwala przewidywać poziom inteligencji na wcześniejszym etapie życia, a bycie przykrym dla innych może być predyktorem IQ w późniejszym okresie.
Dobra edukacja to nie tylko większe szanse na udaną karierę i rozwój osobowości, ale również pozytywny wpływ na nasze mózgi, gdy się starzejemy, mówią eksperci z Uniwersytetu w Zurychu.
Czytanie książek, pisanie i inne aktywności stymulujące mózg mogą pomóc zachować pamięć w każdym wieku.
Postęp w medycynie, odmienny sposób życia, większa świadomość dotycząca zdrowia, to wszystko sprawia, że zmienia się sposób, w jaki demografowie badają starzenie się populacji.
Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.
Lęk może pomóc ludziom zapamiętywać różne rzeczy, mówią uczeni z Uniwersytetu Waterloo.
Chociaż powszechnie wiadomo, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko niemal wszystkich chorób przewlekłych, mechanizmy, które odpowiadają za to, nie są do końca jasne. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego odkryli, że korzystne skutki wysiłku fizycznego mogą częściowo wynikać ze zmian w strukturze naszego DNA.
Od dawna uważa się, że zaawansowany wiek oznacza znaczny spadek naszych zdolności umysłowych. Nowe badania z Georgetown University Medical Center podają jednak zaskakująco dobre wiadomości.
Podobno starsi ludzie są zwykle szczęśliwsi niż osoby młodsze. Czemu tak się dzieje? Niektórzy psychologowie uważają, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności ze skupiania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz unikania rozpamiętywania negatywnych sytuacji. Procesy te pomagają osobom starszym regulować ich emocje, umożliwiając patrzenie na życie w bardziej optymistycznym świetle.
Osoby zażywające niektóre leki obniżające poziom cukru we krwi miały mniej amyloidu w mózgu, wskaźnika choroby Alzheimera, w porównaniu zarówno z diabetykami nie przyjmującymi tych leków, jak i osobami bez cukrzycy.
Wraz z wiekiem mózg „płaci" za zwiększone obciążenie serca, ponieważ z biegiem lat duże tętnice organizmu sztywnieją, powodując uszkodzenie m. in. najmniejszych naczyń krwionośnych w mózgu.