Bycie bombardowanym przez obrazy i dźwięki stało się częścią codziennego życia. Warto jednak starać się zmniejszyć ich wpływ. Według badań uczonych z Uniwersytetu w Kalifornii, spędzanie trochę czasu każdego dnia z dala od wspomnianych bodźców, koncentrując swój umysł, może uczynić nas bardziej uważnymi, skupionymi, spostrzegawczymi.
Zapytaj kogokolwiek o strach przed tym, jak zmieni się na starość. Niezwykle rzadko można usłyszeć, że lękiem napawają siwe włosy lub zmarszczki, najczęściej osoby pytane wskazują tragiczne w skutkach pogorszenie zdolności mentalnych. 60 do 80% przypadków demencji stanowi choroba Alzheimera. Choć nie jest do końca jasne, jakie są przyczyny choroby, wiadomo, że pewną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, ale i te związane ze stylem życia. Od nas samych więc także zależy ryzyko pojawienia się choroby.
Jeśli chodzi o zdrowie, wydaje się, że warto okłamywać się co do swojego wieku. To pomoże zachować młodzieńczy wygląd i lepsze samopoczucie
Proces starzenia się jest nieunikniony, ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Mamy „moc" powstrzymywania spustoszenia, jakie może uczynić czas w naszym umyśle. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie swojego umysłu, radzą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Oto kolejne wskazówki ekspertów:
Wysokość ilorazu inteligencji i sprawność fizyczna w okresie dziecięcym w dużej mierze decydują o poziomie zdolności poznawczych w starszym wieku.