Ciągłe zmaganie się ubóstwem i zamartwianie o pieniądze na podstawowe potrzeby życiowe wymaga tyle energii psychicznej, że biednym nie starcza już „siły" na intelektualne zaangażowanie w inne dziedziny życia. Bieda wręcz ogłupia.
Kakao większa przepływ krwi w obszarach mózgu i poprawia pamięć oraz inne zdolności poznawcze.
Kac nie tylko wywołuje nudności czy ból głowy, okazuje się, że obniża IQ.
Mózg może pozostać sprawny do późnej starości. Po prostu ciągle musi mieć jakieś wyzwania.
Jedzenie drobiu, ryb, oliwy z oliwek, które stanowią główne elementy diety śródziemnomorskiej, pozwala ochronić się przed demencją.
Lek na chorobę Parkinsona może pomóc osobom starszym szybciej i efektywniej myśleć.
Mózgi kobiet są bardziej energooszczędne niż mężczyzn, mimo że mniejsze.
Kłopoty z przypomnieniem sobie czyjegoś imienia nie jest niczym niezwykłym w przypadku osób w starszym wieku. Jednakże belgijscy uczeni odkryli, że pewne problemy z nazwaniem powszechnie używanych przedmiotów nierzadko dotyczy już osób po 50 roku życia.
Seniorzy mogą wzmocnić swoje zdolności poznawcze dzięki użytkowaniu Facebooka.
Sen pomaga przetwarzać wspomnienia i uczyć się nowych zadań, twierdzą naukowcy.
Jabłko do śniadania, sałatka przy obiedzie, banan na podwieczorek i brokuły na kolację to według nowozelandzkich badaczy, może być menu szczęścia.
Wiek sam nie jest głównym czynnikiem podejmowania nietrafnych decyzji. Amerykańscy naukowcy przekonują, że dojrzali i starsi ludzie są w tej dziedzinie równie skuteczni jak osoby młodsze.
Seniorzy, którzy od dzieciństwa posługują się dwoma językami od dzieciństwa, potrafią szybciej przejść od jednego zadania do drugiego, wynika z badania opublikowanego w The Journal of Neuroscience.
Fizyczne korzyści z regularnych ćwiczeń są dobrze udokumentowane. Wydaje się jednak, że korzyści z aktywności fizycznej czerpie nie tylko ciało, ale i umysł.
Pomimo pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, ludzie czują się coraz lepiej wraz z wiekiem, wynika z badań.