Australijscy naukowcy odkryli, że rezygnacja z produktów z glutenem przez osoby chorujące na celiakię prowadzi do lepszych wyników w testach uwagi i pamięci oraz poprawy innych funkcji mózgu.
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie mózgu. Amerykańskie badanie ujawniło, jak drobny pył oddziałuje na starzenie się mózgu.
Jedni dobrze sypiają bez względu na porę i miejsce, inni mają ogromne problemy z zasypianiem bez względu na to, gdzie są i która jest godzina. Ogólnie rzecz biorąc jednak, zauważono także, że jakość snu często pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem nocny odpoczynek jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i dobrego funkcjonowania psychicznego.
Pozytywne skutki dwujęzyczności są znaczące bez względu na to czy ludzie uczą się nowych języków jako dzieci, czy jako dorośli.
Badanie wykazało, że osoby pijące większe ilości mleka i serwujące sobie przetwory mleczne, zdobywają znacznie lepsze wyniki w testach pamięci i innych badaniach czynnościowych mózgu w porównaniu do osób, które unikają mleka.
Kobiety przedwcześnie doświadczające menopauzy mogą cechować się większym osłabieniem pamięci i funkcji psychicznych niż panie, u których menopauza rozpoczyna się po pięćdziesiątce.
Nieodpowiedni sen jest związany z wyższym ryzykiem osłabienia zdolności umysłowych u starszych mężczyzn.
Gdy jesteśmy młodzi, kieruje nami żądza odkrywania tego, co niepoznane, pchając nas do przodu. Odważamy się. Według ludowej mądrości wraz z wiekiem dążymy do stabilizacji. Czy stabilizacja nierozerwalnie wiąże się ze stagnacją? Czy wszystkie zmiany związane z wiekiem, zachodzące w naszym umyśle, są równoznaczne ze stratą, czy może są też jakieś zyski?
Drzemka jest efektywnym sposobem odpoczynku w ciągu dnia. Nawet krótka wystarcza bowiem, by zdolności poznawcze mózgu uległy znaczącemu zwiększeniu. Warto więc wyrobić w sobie, wpleciony pomiędzy różne obowiązki, nawyk krótkiego spania. Jednak drzemka drzemce nierówna – jak odpoczywać żeby przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii?
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...
Krzyżówki i inne podobne łamigłówki mogą odmłodzić mózg osoby starszej nawet o dziesięć lat i opóźnić rozwój demencji, czytamy na łamach Journal of the American Geriatrics Society.
Nowe badania pokazują, że picie dużych ilości alkoholu przez mężczyzn może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla nich w późniejszym okresie życia.
Już dziesięć lekcji ćwiczeń umysłowych wystarcza, by utrzymać mózg osób starszych w „dobrej formie". A efekty takiego treningu utrzymują się nawet dziesięć lat.
Wraz z wiekiem naprawdę „nabieramy rozumu", mówią uczeni.
Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu szkodzi zdrowiu. Przykładowo, pierwsze sprzyja rozwojowi guzów w płucach, gardle, jamie ustnej oraz szyjce macicy i ma szkodliwy wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a drugie stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia i wątroby. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że jednoczesne uleganie obu wspomnianym używkom znacznie przyspiesza starzenie się mózgu.