Dotychczasowe badania sugerowały, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pomaga uchronić się przed chorobą Alzheimera, teraz jednak ustalono, że jej niedobory przyspieszają zaburzenia poznawcze i zwiększają ryzyko demencji.
Nieleczone osłabienie słuchu skutkuje problemami psychicznymi, mówią przedstawiciele Amerykańskiego Stowrzyszenia Psychologicznego.
Dobra wiadomość z Włoch dla osób zagrożonych chorobą Parkinsona: dzięki rewolucyjnej technice stymulacji bezprzewodowej można zdalnie włączać i wyłączać komórki nerwowe. Nowa terapia daje nadzieje na dobre efekty leczenia i jest niemal bezinwazyjna.
Już w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie zaprezentowany nowy lek, który ma spowolnić rozwój choroby Alzheimera lub nawet go zatrzymać. Środek nazywa się „solanezumab".
Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.
U niektórych diabetyków już dwa lata po diagnozie mogą nastąpić problemy z przepływem krwi do mózgu, co często osłabia pamięć i zdolności myślenia.
Noszenie aparatu słuchowego nie tylko pomaga lepiej słyszeć, ale ogranicza zapominanie i konfuzję.
Starzenie się jest związane z pewnym osłabieniem funkcji poznawczych i ma to przełożenie na sposób podejmowania decyzji.
Masz pracę, która wymaga wysiłku intelektualnego? Doceń to, bo dzięki niej możesz liczyć na zmniejszenie ryzyka demencji w starszym wieku.
Pamiętaj o umieszczaniu jaj w cotygodniowym jadłospisie, pomogą chronić pamięć.
Starzenie się przydaje pewnych ważnych korzyści - wiąże się z głębszym rozumieniem spraw i ogólną mądrością.
Bakłażany są bogate w błonnik i wiele innych składników odżywczych, które wspomagają ochronę przed powszechnymi chorobami. A ponieważ warzywa te można przyrządzić na wiele różnych sposobów, mogą zasmakować niemal każdemu.
Ludzie starsi, którzy lepiej przetwarzają informacje wizualne, cechują się wyższym poziomem zdolności rozumowania.
Aktywność zawodowa, która raz wymaga wstania skoro świt, a innym razem wiąże się z „zarywaniem" nocy, nie tylko osłabia organizm fizycznie i sprzyja wielu chorobom, a także wiąże się z osłabieniem pamięci oraz funkcji poznawczych.
Czytać książki warto z wielu powodów. Oto niektóre z nich - okazuje się, że dzięki książkom można obniżyć poziom odczuwanego stresu oraz zwiększyć empatię. Co więcej, seniorzy mogą liczyć opóźnienie osłabienia funkcji poznawczych dzięki czytaniu.