Warto uprawiać seks w każdym wieku i to z wielu powodów. Jednym z nich, w przypadku ceniorów, jest dobry wpływ miłości fizycznej na starzejący się mózg.
Świetna wiadomość dla miłośników czekolady - ten powszechnie lubiany przysmak może pomocny dla utrzymania odpowiedniego pozoimu zdolności poznawczych.
Witamina B12 może istotnie pomóc w odmładzaniu mózgu.
Otyłość oznacza nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym, ale może też osłabić zdolności umysłowe. Okazuje się, że nadmierna waga sprzyja osłabieniu zdolności intelektualnych, w tym problemom z pamięcią.
Codzienność dostarcza bodźców stresowych o różnej sile, więc wraz z upływem lat każdy znajduje własny sposób na odpowiednią na nie reakcję. Bez wątpienia pomaga wypracowanie pewnego dystansu i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że pomocna może być również modlitwa i medytacja. Już dwadzieścia minut takiej kontemplacji daje bardzo dobre skutki.
Używanie aparatu słuchowego staje się coraz powszechniejsze. Nie ma się co dziwić. Niedosłyszenie staje się naszą chorobą cywilizacyjną. Wyniki najnowszego Narodowego Testu Słuchu wskazują, że problem ze słuchem ma aż 74% osób powyżej 60 roku życia.
Niedługo wyczekiwana przez wielu wiosna, a więc dłuższe i cieplejsze dni - mają wpływ na poprawę samopoczucia psychicznego i sprawiają, że zmianie ulegają określone zdolności poznawcze.
Powalcz z wnukami o dostęp do konsoli. Gry miewają wśród dojrzałych ludzi kiepską sławę, ale warto się przemóc i spróbować nieco pobawić. To nie tylko daje rozrywkę, ale realnie wpływa na zdolności poznawcze - pomaga poprawić pamięć, przyspiesza czas reakcji oraz zwiększa wielozadaniowość.
Jakość powietrza ma wpływ na nasze zdolności skupienia się i myślenia. Im więcej dwutlenku węgla w powietrzu tym niższe są nasze możliwości intelektualne.
Zbyt wysoka masa ciała może osłabić zdolności poznawcze, w tym pamięć.
Dotychczasowe badania sugerowały, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pomaga uchronić się przed chorobą Alzheimera, teraz jednak ustalono, że jej niedobory przyspieszają zaburzenia poznawcze i zwiększają ryzyko demencji.
Nieleczone osłabienie słuchu skutkuje problemami psychicznymi, mówią przedstawiciele Amerykańskiego Stowrzyszenia Psychologicznego.
Dobra wiadomość z Włoch dla osób zagrożonych chorobą Parkinsona: dzięki rewolucyjnej technice stymulacji bezprzewodowej można zdalnie włączać i wyłączać komórki nerwowe. Nowa terapia daje nadzieje na dobre efekty leczenia i jest niemal bezinwazyjna.
Już w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie zaprezentowany nowy lek, który ma spowolnić rozwój choroby Alzheimera lub nawet go zatrzymać. Środek nazywa się „solanezumab".
Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.