Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.
W silnie zurbanizowanym otoczeniu coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Tymczasem każda „odskocznia" od betonowej przestrzeni jest na wagę złota - pomaga poprawić nastrój, odprężyć się i usprawnić pamięć.
Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
Od lat mówi się o szkodliwych skutkach stresu dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Teraz podano informacje sprzeczne z dotychczasowymi ustaleniami - być może stres pozwala zachować zdrowie mózgu na dłużej.
Badacze ogłosili przełom w diagnostyce choroby Alzheimera. Do rozpoznania choroby ma wystarczyć badanie krwi.
Prawdą jest, że wraz z wiekiem pamięć może słabnąć. Okazuje się jednak, że dużo zależy od naszego nastawienia do upływu czasu. Jeśli czujemy się staro, w istocie doświadczamy szybszego spadku zdolności poznawczych. Jeśli zaś optymistycznie patrzymy w seniorską przyszłość, nasze możliwości pozostają wysokie.
Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw. Od dawna też wykorzystuje się go do celów leczniczych. Intensywnie, przyjemnie pachnie i jest smaczny. Wzbogaca smak różnych deserów i napojów, a także dodawany jest do takich mieszanek, jak np. curry. Cynamon może mieć rozmaite zastosowania, zobacz jakie.
Badacze z Uniwersytetu Teksasu w Dallas postanowili sprawdzić, jakie działania mają silny wpływ na możliwości poznawcze. Określone aktywności bowiem pozwlają liczyć na ostrość umysłu także w starszym wieku.
Rzymianie mawiali :„mens sana in corpore sano" („w zdrowym ciele zdrowy duch") i mieli rację. Współcześni eksperci podkreślają, że nasz stan fizyczny wpływa na umysłowy i odwrotnie.
Borówki amerykańskie i czarne jagody mogą być „lekiem" na chorobę Alzheimera, mówią amerykańscy badacze.
Warto uprawiać seks w każdym wieku i to z wielu powodów. Jednym z nich, w przypadku ceniorów, jest dobry wpływ miłości fizycznej na starzejący się mózg.
Świetna wiadomość dla miłośników czekolady - ten powszechnie lubiany przysmak może pomocny dla utrzymania odpowiedniego pozoimu zdolności poznawczych.
Witamina B12 może istotnie pomóc w odmładzaniu mózgu.
Otyłość oznacza nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym, ale może też osłabić zdolności umysłowe. Okazuje się, że nadmierna waga sprzyja osłabieniu zdolności intelektualnych, w tym problemom z pamięcią.
Codzienność dostarcza bodźców stresowych o różnej sile, więc wraz z upływem lat każdy znajduje własny sposób na odpowiednią na nie reakcję. Bez wątpienia pomaga wypracowanie pewnego dystansu i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że pomocna może być również modlitwa i medytacja. Już dwadzieścia minut takiej kontemplacji daje bardzo dobre skutki.