Można żyć z jedną nerką, jedynie częścią żołądka, bez fragmentu wątroby, ale mózg potrzebny jest nam w całości. Co prawda, wraz z wiekiem nieco się kurczy i wielu ludzi doznaje łagodnych zaburzeń poznawczych, na szczęśie jednak, można zadbać o ostrość umysłu także w starszym wieku. Trzeba traktować mózg podobnie jak mięśnie - brak ćwiczeń prowadzi do zaniku, więc jeśli nie chcesz osłabienia możliwości poznawczych, zacznij trening już dziś.
Żony potrafią wypominać mężom rozmaite sytuacje sprzed wielu lat, co zdaniem panów bywa nieco uciążliwe... cóż, kobiety po prostu mają lepszą pamięć i robią z niej użytek...
Nowe badania wykazały, że dojrzałe kobiety, które dostarczają sobie większych ilości kofeiny, mają niższe ryzyko zachorowania na demencję i doświadczenia zaburzeń poznawczych.
Papierosy nie tylko skutkują wieloma chorobami, mogą też sprawić że osłabnie nasza pamięć.
Od rana marzysz o kawie i ranek przedłuża się wraz z kolejną filiżanką tego napoju? Być może ochotę na kawę masz zapisaną w DNA, wynika z badań opublikowanych w magazynie Scientific Reports.
Nie przesiaduj zbyt długo w pracy, jeśli jesteś po czterdziestce, to nie sprzyja pracy mózgu. Najlepiej, jeśli w tym wieku możesz poświęcać na obowiązki zawodowe nie więcej niż trzy dni w tygodniu.
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach", napisał nie bez racji Cyceron. To nie wszystko - okazuje się, że odmładza nie tylko „charakter", ale i ciało. Po prostu pozwala żyć dłużej.
Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo, określone zajęcia pomagają uchronić się przed demencją.
Nowa gra Pokemon Go bije rekordy popularności na całym świecie. Zabawa nawiązuje do bajki i gier konsolowych o Pokemonach i polega na poszukiwaniu tych stworów podczas spaceru po mieście przy pomocy specjalnej aplikacji.
Ludzie w starszym wieku powinni korzystać z Internetu, by trenować umysł. Sieć dostarcza wielu narzędzi do tego, by zachować określony poziom zdolności poznawczych.
Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.
W silnie zurbanizowanym otoczeniu coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Tymczasem każda „odskocznia" od betonowej przestrzeni jest na wagę złota - pomaga poprawić nastrój, odprężyć się i usprawnić pamięć.
Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
Od lat mówi się o szkodliwych skutkach stresu dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Teraz podano informacje sprzeczne z dotychczasowymi ustaleniami - być może stres pozwala zachować zdrowie mózgu na dłużej.
Badacze ogłosili przełom w diagnostyce choroby Alzheimera. Do rozpoznania choroby ma wystarczyć badanie krwi.