Kobiety cechują się lepszą pamięcią niż mężczyźni, ale taki jest stan rzeczy do okresu menopauzy u pań.
W starszym wieku nasz mózg nieco się kurczy, co ma pewien wpływ na zdolności poznawcze, ale niektórzy - poimo upływu lat - mają umysł ostry jak brzytwa. Wszystko dlatego, że proces atrofii jest u nich znacznie słabszy.
Przebywanie na łonie natury skutecznie poprawia nasze samopoczucie. Jeśli jednak nie mamy okazji pospacerować w lesie czy popatrzeć na pietrzące się fale, warto włączyć telewizor lub odtwarzacz i obejrzeć film przyrodniczy.
Wielu ludzi lubi się zdrzemnąć po obiedzie, by mieć więcej energii na kolejne godziny dnia. I słusznie, to dobra praktyka, dzięki temu można naładować intelektualne baterie - taki odpoczynek poprawia m. in. pamięć.
Codzienne picie herbaty parzonej z liści może zmniejszyć ryzyko demencji, mówią uczeni National University of Singapore.
Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
Ludzie w starszym wieku mogą poprawić zdolności zapamiętywania dzięki słuchaniu szumu wody podczas snu...
Testosteron jest niezbędny dla wielu funkcji organizmu. Jednak wraz z upływem czasu u mężczyzn odnotowuje się spadek poziomu tego hormonu, co wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym wyższym ryzykiem złamań. Teraz seria amerykańskich badań wykazuje zalety i wady terapii testosteronem.
HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, jest szczególnie potrzebny dla poprawy pamięci osób powyżej 60 lat.
Wraz z wiekiem czy też w wyniku różnych zdarzeń i doświadczeń pamięć może nieco słabnąć. Wiadomo, że jej poprawie sprzyja regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, a także dobry sen i unikanie stresu, są jednak jeszcze dodatkowe, czasem nieco zaskakujące sposoby na wzmocnienie zdolności zapamiętywania. Skorzystaj z nich.
Jesteśmy skonstruowani tak, że dążymy do błogostanu i lubimy relaks, ale łatwo też ogarniają nas smutne natroje i kiepski humor. Te ostatnie jednak również da się wykorzystać - okazuje się, że pomagają myśleć.
Kolejni eksperci wskazują, że znajomość języka obcego to skuteczny sposób na zachowanie młodości umysłu. Kanadyjczycy przekonują, że bilingwizm stanowi eliksir poznawczej młodości.
Obiecujące są wyniki badań, w ramach których starano się zniszczyć związane z chorobą Alzheimera białko tau. Aż 29 na 30 uczestników dobrze odpowiedziało na taką terapię.
Niedostatek snu negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale w dłuższej perspektywie także jest groźny - nie tylko osłabia zdrowie, m. in. układ sercowo-naczyniowy, ale także ogranicza możliwości zapamiętywania i uczenia się.
Zadania matematyczne i czytanie na głos to skuteczne sposoby na oddalenie demencji.