Jeśli pijesz dużo alkoholu i robisz to dość często, znacznie bardziej narażasz się na problemy z pamięcią i demencję.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Warto uprawiać seks z szeregu różnych powodów - nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale ma bardzo dobry wpływ na stan zdrowia i samoocenę. Do długiej listy korzyści z miłości fizycznej należy teraz dopisać poprawę pamięci u ludzi w dojrzałym wieku, podaje The Independent.
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Zdrowy sposób odżywania się ma wpływ nie tylko na kształt sylwetki, ale i mózgu - okazuje się, że może zwiększyć jego gabaryty.
Sądzisz, że zapominalstwo staje się dla ciebie coraz większym problemem? Wprowadź kilka prostych zmian, a dostrzeżesz poprawę pamięci - wystarczy parę modyfikacji w stylu życia, by móc liczyć na lepszą umiejętność zapamietywania.
Zostań muzykiem-amatorem, to daje wiele korzyści intelektualnych i fizycznych. Takie umiejętnosci mają wpływ na szybsze rekacje na bodźce zmysłowe.
Wiadomo, że siedzący styl życia sprzyja wielu chorobom, w tym problemom z układem sercowo-naczyniowym. Okazuje się jednak, że nie jest również dobry dla naszych zdolności poznawczych, bo negatywnie oddziałuje na mózg.
Sposób odżywiania się ma przemożny wpływ na nasze zdrowie, oto niezwykły przykład z Wielkiej Brytanii: 82-letnia kobieta cierpiąca na zaawansowaną formę demencji odzyskała część zdolności poznawczych dzięki zmianie diety.
Już wiadomo, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej osłabiają ciało - zagrażają sylwetce, sprzyjają nadmiarowi cholesterolu, wywołują problemy z układem sercowo-naczyniowym. Teraz należy ogłosić kolejny powód do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia i unikania przesiadywania na kanapie czy w fotelu - taki sposób spędzania czasu zmniejszy ci mózg...
Uczeni wiążą stan naszego zdrowia psychicznymego i funkcjonowania mózgu z określonym jedzeniem. Słynny kreskówkowy marynarz Popeye miał rację jedząc szpinak, to jedno z warzyw zawierających luteinę, która powstrzymuje mentalne starzenie się.
Jeśli ćwiczysz, nie tylko zapewniasz sobie dobrą sprawność na długie lata i ochronę przed rozmaitymi chorobami, ale także poprawiasz zdolności poznawcze. Twój umysł będzie wdzięczny za treningi fizyczne, dzięki nim bowiem łatwiej jest mu działać.
Ograniczenie kaloryczności diety może nam pomóc lepiej myśleć. Mózgi zwierząt na diecie niskotłuszczowej i na menu o zmniejszonej wartości kalorycznej były biologicznie młodsze niż pozostałych gryzoni.
Każda godzina spędzona na ćwiczeniach popłaca - dzięki nim nie tylko czujesz się lepiej, ale i masz większe szanse na zachowanie dużej sprawności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.