Nowy eksperymentalny lek poprawia stan chorych komórek mózgowych, co może zatrzymać osłabienie pamięci i inne zaburzenia rozwijające się wraz z wiekiem.
Kobiece mózgi wydają się być o kilka lat młodsze niż mózgi ich metrykalnych rówieśników-mężczyzn.
Osoby, które cierpią na bezdech senny, nie tylko zmagają się ze zmęczeniem, ale mogą też doświadczać większych kłopotów z pamięcią.
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Jeśli niedosypiasz, znacznie bardziej narażasz się na szybszy rozwój demencji. Niedostateczna ilość snu oznacza wzrost poziomu związanego z rozwojem otępienia białka o nazwie tau.
Ludzie o znacznej nadwadze mają zwykle mniejszą ilość substancji szarej w mózgu niż ich rówieśnicy o prawidłowym BMI, wynika z brytyjskich badań.
Pewne składniki odżywcze pomagają w zachowaniu zdrowia mózgu, pomimo upływu lat, mówią neurolodzy.
Hormon, który jest uwalniany w czasie wysiłku fizycznego, może uchronić przed demencją.
Aby powstrzymać rozwój osłabienia poznawczego w starszym wieku, trzeba podjąć określone działania znacznie wcześniej. Uczeni z Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii zalecają podejmowanie wysiłku intelektualnego od najwcześniejszych lat, aby móc liczyć na ochronę przed osłabieniem poznawczym.
Inteligencja jest częściowo wrodzona, a częściowo jej poziom wynika z warunków środowiskowych. Przykładowo, psychologowie odkryli, że bieda, chroniczny stres, czy krótka edukacja mogą osłabić nasze zdolności intelektualne. Z kolei do czynników mogących poprawić nasze IQ należą: częste wyzwania intelektualne, stabilne warunki życiowe i m. in. odrobina alkoholu...
Zalecenia dotyczące jedzenia kilku porcji dziennie warzyw i owoców mają związek nie tylko zachowaniem dobrego zdrowia fizycznego, ale też mentalnego. Okazuje się, że większa ilość tych produktów w diecie pomaga uchronić się przed następującym wraz z wiekiem osłabieniem pamięci.
Muzyka nie tylko „łagodzi obyczaje", ale może być silnym „lekiem" na pewne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Zobacz, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie ma słuchanie muzyki i jej wykonywanie.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Jak wynika z nowych badań, pory roku nie są bez znaczenia, jeśli chodzi i poziom zdolności poznawczych u ludzi starszych. Okazuje się, że zimą możliwości kognitywne seniorów mogą słabnąć.
Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, ale jeśli zjawisko to nasila się, może być za nie odpowiedzialny któryś z poniższych czynników (jeden lub kilka jednocześnie).