Odkryto silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w aż 139 schorzeniach. badania podkreślają mało znany, ale potencjalnie zmieniający życie związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Im ciężej nasz mózg wysila się w pracy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pamięcią i myśleniem w późniejszym życiu.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś spędzać godziny na porównywaniu niemal identycznych produktów i zagłębianiu się w szczegóły, które w rzeczywistości nie miały większego znaczenia? Czy kiedykolwiek podjąłeś/podjęłaś decyzję i okazało się, że żądanego produktu nie ma w magazynie? Niestety, jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dokonałeś/aś najlepszego wyboru. Według ekonomisty behawioralnego Iana Chadda z Rensselaer Polytechnic Institute, nieistotne informacje lub niedostępne opcje często powodują, że ludzie podejmują złe decyzje.
Praktykowanie jogi nidra - rodzaju treningu uważności - może poprawić sen, funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć nawet u osób, które ćwiczą krótko.
Optymistyczne myślenie od dawna jest przedstawiane jako klucz do szczęścia, dobrego zdrowia i długowieczności, ale może również mieć związek z podejmowaniem błędnych decyzji, co ma szczególnie poważne konsekwencje dla kondycji finansowej. Okazuje się też, że bardzo optymistyczne nastawienie może się wiązać osłabieniem zdolności poznawczym.
Niewymagające szczególnej siły, łagodne ćwiczenia wykonywane w okresie trzech miesięcy, mogą znacząco poprawić funkcje poznawcze u zdrowych osób w średnim i starszym wieku.
Dieta wysokotłuszczowa i ketogenna, nie tylko zwiększa długowieczność, ale także poprawia siłę fizyczną myszy, odkryli medycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Otyłość prowadzi do zmian metabolizmu energetycznego i osłabionej wrażliwości komórek na insulinę. Tak zwane „leki przeciw otyłości" są coraz częściej stosowane w leczeniu tej dolegliwości. Teraz badacze z Max Planck Institute w Kolonii pokazali, że u osób z otyłością zmniejszona wrażliwość na insulinę wpływa na uczenie się skojarzeń sensorycznych. Pojedyncza dawka leku o nazwie liraglutyd była jednak w stanie znormalizować te zmiany i przywrócić podstawowe funkcje obwodów mózgowych.
Ogólna zdolność poznawcza (general cognitive ability, GCA) to zróżnicowany zestaw umiejętności takich, jak rozumowanie, pamięć i percepcja. Jej poziom we wczesnej dorosłości jest silniejszym wskaźnikiem funkcji poznawczych i rezerwy kognitywnej w późniejszym życiu niż inne czynniki, takie jak wykształcenie wyższe, złożoność wykonywanego zawodu lub zaangażowanie w aktywność intelektualną w starszym wieku.
Sprawdzono wpływ kilkunastu różnych rodzajów ćwiczeń na zmniejszenie ryzyka niepełnosprawności w wykonywaniu codziennych czynności u starszych kobiet. Okazuje się, że taniec jest tu skuteczny.
Osoby z długotrwałymi objawami COVID-19, w tym mgłą mózgową, wykazywały zmniejszoną wydajność w testach różnych procesów umysłowych nawet do dwóch lat po zakażeniu wirusem.
Ludzie, których krewny pierwszego stopnia cierpiał na chorobę Alzheimera, gorzej radzą sobie z pewnymi zadaniami poznawczymi w porównaniu do osób bez takiej historii rodzinnej. Zaburzenia te są nasilone w przypadku cukrzycy lub określonych wariantów apolipoproteiny E (gen APOE) powiązanych z Alzheimerem.
Czas inaczej oddziałuje na mózgi kobiet i mężczyzn. Mózg ma tendencję do kurczenia się z wiekiem, u mężczyzn jednak następuje to szybciej niż u kobiet. Co więcej, metabolizm tego organu spowalnia wraz z wiekiem i to także może dziać się odmiennie u mężczyzn i kobiet.
Słuchanie muzyki i picie kawy to codzienne przyjemności, które mogą wpływać na aktywność mózgu człowieka tak, że poprawią wydajność poznawczą, w tym w zadaniach wymagających koncentracji i pamięci.
Od 50-go roku życia następuje stopniowe osłabienie zarówno aktywności fizycznej, jak i zdolności poznawczych, ponieważ są one ze sobą skorelowane. Co słabnie jednak jako pierwsze? Czy aktywność fizyczna wpływa na mózg, czy odwrotnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystano bazę danych ponad stu tysięcy osób w wieku 50 - 90 lat, których zdolności fizyczne i poznawcze były mierzone co dwa lata przez ponad dekadę.