Osoby z łagodnymi urazami mózgu mogą być bardziej narażone na zaburzenie lub osłabienie funkcji poznawczych rok później, w porównaniu z ludźmi, którzy nie doznali urazu. Co więcej, ludzie z problemami poznawczymi częściej też zmagali się z innymi objawami, takimi jak lęk i niższe zadowolenie z życia.
Posługiwanie się różnymi narzędziami oznacza lepsze zdolności językowe. Obie umiejętności opierają się na tych samych zasobach neurologicznych, które są znajdują się w tym samym regionie mózgu.
Osoby z chorobą Alzheimera lub pokrewną demencją często doświadczają takich symptomów, jak depresja, agresja i lęk. Zazwyczaj objawy te leczy się lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwdepresyjnymi i benzodiazepinami, a one nierzadko wywołują skutki uboczne.
To, że seks ma wymiar nie tylko fizyczny, jest oczywiste, ale nie jest już tak jasne jego oddziaływanie na mózg w zakesie zdolności poznawczych. Okazuje się, że miłość fizyczna może sprawić, że staniemy się mądrzejsi...
W przypadku seniorów picie alkoholu nawet w niewielkich dawkach może być szkodliwe. Napoje wyskokowe nie sprzyjają zdrowiu mózgu i mogą wpływać na rozwój demencji.
Demencja jest coraz powszechniejsza. Wszystko dlatego, że wzrasta średnia długość życia, a choroba jest najczęstsza u osób sędziwych. Obecnie cierpi na nią niemal 47 milionów ludzi.
Kłopoty z przypomnieniem sobie czyjegoś imienia nie jest niczym niezwykłym w przypadku osób w starszym wieku. Jednakże belgijscy uczeni odkryli, że pewne problemy z nazwaniem powszechnie używanych przedmiotów nierzadko dotyczy już osób po 50 roku życia.