Nieodłącznym aspektem procesu wnioskowania o pożyczkę jest dokładna ocena zdolności spłaty należności. Jeżeli jest ona wystarczająca, bez problemu można otrzymać pieniądze na warunkach, które wcześniej ustaliliśmy. Jednak co w przypadku, gdy zdolność kredytowa okazuje się być zbyt niska? W jaki sposób można poprawić swoją wiarygodność finansową w oczach banków i instytucji pozabankowych?
Starania o kredyt hipoteczny zwykle trwają około miesiąca, ale czasami przeciągają się nawet do ponad 3 miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wnioskodawca nie może czekać tak długo. Szybkość jest bardzo ważna np. w przypadku osób, które na początku przyszłego roku będą chciały skorzystać z dopłat wypłacanych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Expander podpowiada, jak przygotować się do złożenia wniosku, tak aby zdążyć nim skończą się pieniądze na dopłaty.
Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu analitycy banku ocenią m.in. naszą zdolność i wiarygodność jako klienta. Jak zbudować zdolność kredytową i dobrze wypaść w oczach banku?
Chcesz kupić mieszkanie, składasz wniosek kredytowy i spotykasz się z odmową? Prawie zawsze wina leży po stronie przyszłego kredytobiorcy.
Wkład własny i zdolność kredytowa to dwie najważniejsze kwestie przy ubieganiu się o kredyt. Bez środków własnych i odpowiednich dochodów nie otrzymamy kredytu. O ile, łatwo jest wyliczyć ile oszczędności będzie potrzebnych, jako wkład własny do kredytu, o tyle ze zdolnością kredytową jest już trudniej, bowiem wpływa na nią kilka ważnych czynników.
Finansowanie zakupu mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego to dla wielu często jedyna możliwość posiadania własnych "czterech kątów". Procedura zaciągnięcia takiego zobowiązania nie należy do najprostszych. Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu i jakie dokumenty należy przygotować, podpowiada Expander.
Przed przyznaniem kredytu banki zazwyczaj dokładnie „prześwietlają” potencjalnych klientów, aby sprawdzić, czy są godni zaufania. Pomaga im w tym czujne oko Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK-u. Jakie informacje o kredytobiorcach posiada i czy rzeczywiście jest się czego bać?
Od ponad roku pracuję na umowę na zastępstwo, ale umowa nie określa dokładnie daty jej zakończenia. Mąż natomiast prowadzi własną działalność gospodarczą. Chcielibyśmy się przeprowadzić do innego mieszkania i potrzebujemy na ten cel mały kredyt. Czy możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego przy takich formach zatrudnienia?
Planuję zaciągnąć niewielki kredyt hipoteczny na mieszkanie dla córki. Nasunęło mi się pytanie związane z ubezpieczeniem na życie, którego wykup jest wymagany w tym przypadku. Otóż umowa ubezpieczeniowa podpisywana jest dopiero w momencie zawierania umowy kredytowej, a nie już w chwili składania wniosku i zawierana jest na podstawie badań lekarskich. Co jeśli TU nie zgodzi się jej ze mną podpisać, bo wyniki badań okażą się niezadowalające? Czy bank cofnie mi w takim przypadku zgodę na kredyt?
Chcę zaciągnąć kredyt hipoteczny. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową chcę do źródła dochodów włączyć pieniądze uzyskiwane z tytułu najmu mieszkania. Niestety otrzymuję je dopiero od 8 miesięcy i nie są uwzględnione w zeznaniu podatkowym za zeszły rok. Czy bank uwzględni takie dochody?
Czy same piątki w podstawówce i stypendium na studiach wystarczą, aby dostać kredyt? Niestety nie dla banku. Tutaj najważniejszy jest fakt, czy dana osoba ma wystarczającą ilość środków na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Określa to, wyliczając tzw. zdolność kredytową.
Dłuższy termin na odstąpienie od umowy oraz zwiększenie kwoty udzielanego kredytu - to niektóre z założeń do ustawy o kredycie konsumenckim, które 5 stycznia przyjęła Rada Ministrów.
Z najnowszego z raportu InfoDług przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., wynika, że łączna kwota zaległych płatności klientów w Polsce wynosiła w listopadzie 8,12 miliarda złotych. Liczna naszych długów stale rośnie, a w ostatnim kwartale wzrosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. Ponad 1,2 miliona osób zalega z płatnościami powyżej 60 dni.
Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s przeprowadziła symulację wpływu sumy wydatków ponoszonych aktualnie na opiekę zdrowotną i świadczenia emerytalne w 32 uprzemysłowionych krajach świata na ich zdolność kredytową w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.