W trakcie wakacji łatwo o chwile, które będziemy chcieli wspominać przez resztę roku. Era kronik rodzinnych pisanych ręcznie skończyła się dawno temu, dziś rządzi fotografia. Zdjęcia są najlepszą pamiątką. Ważne, aby były wyraźne i dobrej jakości.
Jeszcze nie tak dawno, w okresie wakacji, ze skrzynek pocztowych wyjmowaliśmy kolorowe pocztówki z mazurskimi jeziorami czy egzotycznymi palmami. A po powrocie z letniego wypoczynku szybko biegliśmy do najbliższego fotografa, by wywołać kliszę ze zdjęciami. Dziś zwyczaj wysyłania pozdrowień z wakacji czy wywoływania zdjęć odchodzi do lamusa. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest wielofunkcyjny smartfon, za pomocą którego możemy robić zdjęcia, wysyłać smsy lub nawigować drogę.
Coraz częściej do robienia zdjęć używamy smartfonów. Z ich pomocą można już zrobić naprawdę piękne ujęcia. Dodatkowo, dostępnych jest wiele pomocnych aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Wybraliśmy i opisaliśmy 3 najlepsze.
Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę.
Selfie robi współcześnie zawrotną karierę. Obecnie na świecie wykonywanych jest dziennie aż 93 miliony „fotek z rąsi”. Istnieją już nawet różne szkoły robienia selfie, a sieć obfituje w porady, jak zrobić idealne selfie, by wyglądać na nim korzystnie. Skąd wziął się ten fenomen? Kto najczęściej wykonuje selfie i jak wiele z nich udostępniamy w sieci?
Dwie trzecie Polaków wykonuje miesięcznie ponad 30 zdjęć, wśród których najpopularniejsze są zdjęcia rodziny. Ponadto, smartfon to obecnie ulubione, zaraz po aparacie cyfrowym, narzędzie do wykonywania zdjęć. Co ciekawe coraz chętniej wywołujemy zdjęcia, a coraz rzadziej umieszczamy je w sieci. To tylko niektóre dane, które ujawniło badanie „Zoom na Polaków” zrealizowane przez serwis empikfoto.pl.
W Paryżu wieża Eiffla, w Londynie London Eye, w Berlinie Brama Brandenburska a w Warszawie Pałac Kultury i Nauki – charakterystyczne obiekty uwieczniamy aparatem fotograficznym. Przestrzeń publiczna wydaje się dobrem każdego z nas. Czy możemy jednak robić zdjęcia dowolnie?
Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów są archiwa rodzinne. Od dziś do 9 czerwca archiwa państwowe w ponad 40 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w sobotę, 7 czerwca.
Drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zostały opublikowane na jednej z rosyjskich stron internetowych. Polska prokuratura oraz inne służby podkreślają, że zdjęcia nie pochodzą z polskich materiałów zgromadzonych na potrzeby śledztwa.
Ornella Muti – 52 - letnia włoska aktorka pozowała nago do zdjęć, efekty można obejrzeć na wystawie „Pro Age – ponieważ piękno się nie starzeje”.
W Poznaniu pokazywane są zdjęcia z konkursu World Press Photo. W tym roku odbyła się jego 50- ta edycja, nadesłano prace 4460 fotoreporterów ze 124 krajów. Ogółem było ponad 78 tysięcy zdjęć, jury nagrodziło prawie 200 w dziesięciu kategoriach (zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda oraz wyróżnienie jury młodzieżowego).
Czwórka studentów kierunku pielęgniarstwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy fotografowali kąpiącą się nagą pensjonariuszkę Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie, już wkrótce staną przed sądem karnym. Oskarżeni odpowiedzą za naruszenie godności osobistej staruszki - pisze "Gazeta Wyborcza".