„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Zaczęło się lato i wielu ludzi nie może doczekać się wakacyjnego wyjazdu. Niestety dla niektórych podróżowanie wiąże się ze wzrostem poziomu stresu i niepokoju. Wpadają niemal w panikę na myśl o dłuższym przebywaniu poza domem, staniu w kolejkach (w restauracjach, sklepach, etc.), czy też spędzaniu dni w międzynarodowym, nowym, nieznanym środowisku. Strach przed sytuacjami tego rodzaju to utrudniające życie zaburzenie zwane agorafobią.
Ludzie, którzy doświadczają objawów podobnych do udaru, ale nie mają pełnowymiarowych incydentów mózgowo-naczyniowych, są w grupie podwyższonego ryzyka problemów z pamięcią i myśleniem.
Orzech koli, jak sama nazwa wskazuje, to roślina związana z jednym z najpopularniejszych na napojów na świecie. Stosowany jest jednak nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i lecznictwie - poleca się go np. na problemy trawienne, zmęczenie, czy kaca.
Jakkolwiek u mężczyzn notuje się wyższe ryzyko zawału, to kobiety częściej umierają z powodu tego zaburzenia.
Sód pomaga ciału zachować równowagę wodną i ph. Ponadto umożliwia ścianom komórkowym pobierać substancje odżywcze.
Często miewasz wrażenie wirowania, kołysania lub niestabilności, a dolegliwościom tym towarzyszą nudności, niekiedy wymioty, zaburzenia słuchu, dezorientacja, a także uderzenia gorąca? Możliwe że na zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Zawroty głowy mogą być objawem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, ale także zaburzeń krążenia i chorób ogólnoustrojowych - cukrzycy, infekcji czy zatruć.
Uczeni zdiagnozowali nową chorobę - nomofobia jest irracjonalnym strachem przed brakiem „komórki" w zasięgu ręki lub utratą telefonu.
Kobiety z atakiem serca częściej niż mężczyźni trafiają do szpitala bez bólu w klatce piersiowej. Notuje się też wyższy wskaźnik śmierci tych pacjentek w porównaniu do doświadczających zawału mężczyzn.
Regularne ćwiczenia aerobowe działają tak samo skutecznie jak terapia relaksacyjna lub lek przeciwpadaczkowy Topiramat w zapobieganiu migreny, wynika ze szwedzkich badań.
Czasem doznaje się zawrotów głowy, jeśli nagle się wstaje. Po wizycie u kręgarza zaś ciśnienie krwi spada. Nowe badania przybliżają zrozumienie, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że o sztywność karku może mieć wpływ na ciśnienie krwi i tętno.
Wiadomo od dawna, że pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy udowodnili, że niekorzystna aura może wywołać migreny i inne bóle głowy.
Większość Polaków (71 procent) twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas. Badani doświadczają go z różną częstością: co trzeci (33 procent) narażony jest nań często (w tym 14 procent - bardzo często), a prawie dwie piąte (38 procent) - czasami lub rzadko. Natomiast ponad jedna czwarta ankietowanych (28 procent) w zasadzie nie ma do czynienia z nadmiernym hałasem,styka się z nim zupełnie sporadycznie - piszą autorzy raportu CBOS.
Bóle głowy, zmęczenie, zaparcia - to tylko niektóre z symptomów mogących wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Picie odpowiedniej ilości wody ma wpływ na nasz organizm: krew, kości, paznokcie włosy i inne części ciała. Potrzebujemy jej, aby dobrze się czuć i dobrze wyglądać, piszą eksperci sagazone.
Problem korków woskowinowych zamykających przewód słuchowy wcale nie jest bagatelny. Dotyczy on od 2% do 6% populacji, ale najczęściej występuje u osób starszych (57% przypadków). Osoby cierpiące z powodu zalegania korka woskowinowego stanowią ponad 10% pacjentów, zgłaszających się na ostre dyżury laryngologiczne.