Powszechnie stosowane na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i ochronę przed zawałami oraz udarami statyny były niedawno opisane jako poważenie zagrażające zdrowiu. Okazało się, że leki te wcale nie powodują takich skutków, ale odium zostaje wprowadzając konfuzję w środowisku medycznym.
Znajdujący się chyba w każdej domowej apteczce kwas acetylosalicylowy może mieć potężną moc ochronną przed nowotworami. Szacuje się, że można by uniknąć ponad 130 tysięcy zgonów osób dojrzałych w ciągu dwudziestu lat, gdyby zażywały ten lek codziennie przez dziesięć lat.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Dotychczas dowiedziono wielu dobroczynnych korzyści z jedzenia gorzkiej czekolady. Teraz poleca się ją starszym ludziom, którzy mają problemy z poruszaniem się z powodu złego krążenia w kończynach, bo może pomóc chodzić trochę dłużej.
Kobiety o około 70 procent częściej niż mężczyźni doświadczają depresji, informuje amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego. Okazuje się też, że zmagając się z tymi zaburzeniami częściej doświadczają problemów z sercem.
Jedzenie jedynie dwóch dużych posiłków dziennie (śniadania i obiadu) może pomóc w zmaganiu się z cukrzycą typu 2 skuteczniej niż standardowo zalecanych sześć mniejszych posiłków.
Dodanie do diety odpowiedniej ilości produktów zbożowych z błonnikiem pomaga poprawić wskaźnik przeżycia pacjentów po zawale.
Nikogo nie trzeba przekonywać do serwowania sobie tego wyjątkowo soczystego smakowitego owocu. I słusznie, bo okazuje się, że może pełnić ważną funkcję profilaktyczną chroniąc przed chorobami serca.
Kanadyjscy uczeni odkryli, że już jedna porcja roślin strączkowych dziennie wiąże się z obniżeniem tzw. „złego" cholesterolu LDL.
Kobiety po menopauzie, które piją dwa (lub więcej) napoje dietetyczne dziennie, mogą być bardziej narażone na atak serca, udar mózgu lub inne schorzenia układu krążenia.
Eksperci mówią, że powinno się spożywać więcej wielonienasyconych tłuszczów i mniej tłuszczów nasyconych, ale nowe badania wykazały, że wybór tłuszczów ma niewielki wpływ na ryzyko chorób serca.
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny od dawna usilnie poszukuje składników, które mogłyby powstrzymać efekty starzenia się. Okazuje się, że rooibos, czyli czerwonokrzew (aspalat prosty), może być tym komponentem, który spełni wysokie oczekiwania.
Nowe badania wykazały, że gniew jest związany z wyższym ryzykiem chorób serca.
Naukowcy wskazują, że kobiety z historią chorób serca cechują się o 30 procent wyższym ryzykiem zachorowania na demencję.
Kolejne badanie dowiodło niezwykłych właściwości jabłek. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadzili analizy, z których wynika, że codzienne jedzenie jednego jabłka może zapobiec 8500 zgonów rocznie z powodu ataków serca i udarów mózgu.