17 maja obchodzimy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Z powodu tej dolegliwości umiera 7,5 miliona ludzi na świecie, stąd ustanowiono specjalny dzień, w którym prowadzona jest szczególna kampania informacyjna i prewencyjna.
Refleksologia to forma medycyny naturalnej, metoda leczniczego masażu, który może pomóc przy różnych dolegliwościach.
Ćwicz mięśnie, a zyskasz większą ochronę serca, mówią eksperci.
Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie zażywali kwas acetylosalicylowy, byli o jedną czwartą mniej narażeni na śmierć z powodu choroby w porównaniu do osób nie stosujących tego leku.
Osoby samotne są znacznie bardziej narażone na udar i choroby serca.
Metformina, zdaniem wielu badaczy, pozostaje najbezpieczniejszym lekiem na cukrzycę typy 2.
Osoby w po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce mogą uzyskać korzyści z codziennego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ale ci, którzy zaczynają przyjmować ten lek po pięćdziesiątce, mogą liczyć na najlepszą profilaktykę zawału serca, udaru mózgu i raka okrężnicy.
Warto zachować zwyczaj picia herbaty. Nawet jeśli nasze rodzime przyzwyczajenie podawania jej do posiłku jest niezrozumiałe dla takich smakoszy tego napoju, jak Brytyjczycy, dobrze jest ją serwować bez względu na odstępstwa od tradycji. Picie herbaty może uchronić przed problemami ze zdrowiem serca.
Amerykańskie dane wskazują, że zawału doświadczają coraz młodsi pacjenci.
Genetycznie uwarunkowany wysoki poziom cholesterolu jest dość powszechny.
Zespół złamanego serca, czyli zespół akinetycznego koniuszka czy też kardiomiopatia stresowa to poważna choroba, która jest efektem stresu.
Wiele testów wskazało, że umiarkowane ilości alkoholu służą układowi krążenia. W istocie w ciągu 24 godzin i w dłuższej perspektywie trunek może mieć właściwości ochronne, jednak tuż po jego wypiciu może zagrażać sercu.
Wielu ludzi zaczyna dzień od filiżanki kawy. Ten, powszechnie uważany za przyjemny, nawyk nie tylko sprzyja lepszemu budzeniu się i daje zastrzyk energii, ale może też dobrze wpłynąć na zdrowie.
Kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku powyżej 40 lat, są narażone na wyższe ryzyko udaru mózgu i zawału serca w późniejszym okresie życia niż panie, które zostawały matkami w młodym wieku.
Dynamiczny rozwój kardiologii, a także wyniki obserwacji klinicznych prowadzonych w ostatnich dekadach obaliły mylne przekonanie, że choroby układu krążenia są domeną mężczyzn. Jak pokazują badania, niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie tętnicze. Niestety, ponieważ schorzenia sercowo-naczyniowe u kobiet często przybierają nietypową formę, bywa że ich diagnostyka i leczenie podejmowane są zbyt późno. Czy wobec tego kobiety mają mniejsze szanse na zdrowe serca?