Nagły wysiłek o umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak jogging lub... uprawianie seksu, może znacząco zwiększyć ryzyko zawału serca, szczególnie u osób, które nie ćwiczą regularnie.
10 marca 2011 roku obchodzimy Światowy Dzień Nerek - ogólnoświatową kampanię, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Światowy Dzień Nerek jest obchodzony corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W tym roku Światowy Dzień Nerek promuje hasło „Chroń nerki - ocal swoje serce!".
Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi wiąże się z problemami z pamięcią w późniejszym okresie życia.
Utrzymanie prawidłowego stężenia „dobrego" cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu. Właśnie kończy się, trwająca cały 2010 rok, akcja pod hasłem „Zbadaj poziom swojego cholesterolu" organizowana w ramach programu Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia, której celem było ułatwienie pacjentom dostępu do bezpłatnych badań poziomu cholesterolu.
Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetów w Leicester oraz Cambridge w Wlk. Brytanii odkrył markery genetyczne, które identyfikują osoby zagrożone tworzeniem się skrzepów i zawałem serca. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Blood, mogą wskazać potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.
Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie na rynek leku Brilique, który zapobiega zakrzepom miażdżycowym u pacjentów cierpiących z powodu Ostrych Zespołów Wieńcowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownego zawału.
Ból przyjmujący postać ucisku lub rozpierania, nie dający się dokładnie zlokalizować, promieniujący do szyi i ramion, duszność i niepokój to często pierwsze, typowe objawy zawału serca. Ta poważna choroba atakuje stopniowo, ale w krótkim czasie. Te symptomy to sygnał alarmujący do szybkiego wezwania pomocy. Dzięki natychmiastowej reakcji szanse na uniknięcie nieszczęścia są bardzo duże.
Odrobina soli jest dobra dla naszego organizmu, ale zbytnia jej ilość może narazić konsumentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.
Do takiego wniosku doszli uczeni, którzy przeprowadzili dziesięcioletnie badania z udziałem 33 933 kobiet w wieku 49 - 83 lata.
Podczas gdy pewna ilość stresu może zwiększyć naszą produktywność i kreatywność, zbyt duża jego ilość może być psychicznie i fizycznie szkodliwa. Stres wywołuje negatywne zachowania, takie jak objadanie się niezdrowymi przekąskami, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu, ale może również doprowadzić do przeróżnych chorób - od przeziębienia po depresję, nadciśnienie i kłopoty z pamięcią.
Towarzystwo jest pomocne w chorobach serca. Zawał serca jest wystarczającym złem samym w sobie, ale samotna rekonwalescencja może jeszcze pogorszyć sytuację. Znacznie szybciej wraca się do dobrej formy, gdy w pobliżu jest przyjaciele, wynika z badań uczonych z Ohio State University.
Badania wykazały, że osoby z niewydolnością serca były mniej narażone na śmierć, jeśli spożywały oleje rybne.
Badania przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Starzenia się pokazują, że ludzie, którzy są nachalni i agresywnie współzawodniczą, mogą mieć zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Na I Oddziale Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To kolejna w województwie śląskim placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET.
Od dawna wiadomo, że aura ma wpływa na nasze samopoczucie. Fala upałów daje się we znaki. Ochłodzenie stało się marzeniem wielu Europejczyków. Chłód jednak może być niebezpieczny. Nowe badania wykazały, że zimno jest związane z wyższą częstością występowania zawału serca.