W Polsce z powodu chorób układu krążenia spowodowanych wysokim poziomem cholesterolu umiera więcej osób, niż na jakiekolwiek inne dolegliwości. A na wrzody żołądka choruje 5 - 10% dorosłych, zwłaszcza mężczyzn.
Problemy z sercem są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. W Europie z powodu nagłego zgonu sercowego co 2 minuty umiera człowiek. W większości przypadków do śmierci dochodzi bez ostrzeżenia.
U osób mających negatywne nastawienie do starszych ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych w wieku dojrzałym jest wyższe, informuje sciencenews.org.
U osób wysokim ciśnieniem, które niedostatecznie długo śpią, notuje się podwyższone ryzyko chorób serca i zawału, można przeczytać na łamach Archives of Internal Medicine.
Organizacja World Heart Federation zainaugurowała w Wielkiej Brytanii akcję "Open your eyes to saturated fat" („Otwórz oczy na nasycony tłuszcz”). Organizatorzy pragną zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tego, że spożywanie tłuszczów nasyconych i tłuszczów zawierających kwasy “trans” jest niekorzystne dla zdrowia.
Wciąż znaczna cześć obywateli krajów zachodnich nie ćwiczy tak, jak rekomendują to lekarze, trenerzy, bądź rehabilitanci, np. siedmiu na dziesięciu Amerykanów nie podejmuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Brak przedsięwzięć tego rodzaju częściej cechuje kobiety niż mężczyzn, starszych niż młodszych. Niedostateczna ilość ruchu zaś jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się raka, cukrzycy, chorób serca, zawału.
Jak wynika z raportu TNS OBOP przygotowanego na zlecenie firmy Adamed, organizatora programu „Serce na nowo”, Polacy nie zdają sobie sprawy, jak ważna w powrocie do zdrowia u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia jest aktywność zawodowa.
Osoby cierpiące z powodu chorób sercowo - naczyniowych pracujące latem, podczas upałów, są narażone na zaostrzenie dolegliwości ze strony układu krążenia – alarmują eksperci i organizatorzy programu „Serce na nowo”.
Owoce aronii zawarte w mają szansę zrewolucjonizować leczenie większości chorób cywilizacyjnych. Czy małe, niepozorne owoce mogą być lekiem na całe zło?Już Indianie byli przekonani, że jagody są darem Wielkiego Ducha i mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Wiara znalazła oparcie w nauce i 50 lat temu odkryto, że wolne rodniki powodują choroby i starość, niszczą białko, DNA oraz lipidy. Proces produkowania wolnych rodników hamują jedynie przeciwutleniacze (antyoksydanty).
O zdrowotnych właściwościach owoców powiedziano już wiele, najnowsze doniesienia naukowców francuskich jednak pozwalają dołączyć do tej dość długiej listy m. in. profilaktykę zawałów i miażdżycy.
Miłośnicy zwierząt potrafią wskazać wiele korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie w domu zwierzaka, teraz będą mieli dodatkowy argument – jak informuje www.medicalnewstoday.com, badania naukowe wykazały, że osoby posiadające koty rzadziej doznają zawałów.
Rekonwalescencja po zawale jest długa i męcząca, nierzadko wymaga diametralnej zmiany stylu życia. Nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z seksu, implikuje jedynie rozważne oddawanie się uciechom cielesnym.
Zwał serca to jedna z sytuacji, w których istotna jest każda minuta. Dzięki pracy amerykańskich naukowców możliwe stanie się szybsze wykrycie niepokojących objawów.
To, czy starzejesz się zdrowo, zależy od tego, jak dbasz o swoje serce. Niektóre serca starzeją się szybciej od innych. Pamiętaj, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na przyjęcie zdrowego stylu życia. Badanie wieku serca to narzędzie sporządzone w celu obliczenia, o ile starsze lub młodsze jest serce człowieka w porównaniu z jego właściwym wiekiem.
Zwyrodnienie plamki żółtej, jedna z głównych przyczyn utraty wzroku starszych osób, ma związek z udarem i zawałem.