Niewielka dawka aspiryny dziennie - 75 mg, co stanowi ilość mniejszą niż ta polecana dzieciom, już po roku przyjmowania może znacząco obniżyć ryzyko raka jelita, informują naukowcy.
Uprawiajcie seks, apeluje British Heart Foundation, to pomoże zachować zdrowe serce.
Osoby starsze, u których poziom witaminy D we krwi jest niższy od rekomendowanego, częściej cierpią na depresję.
W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet.
Mija sześć lat od uruchomienia pierwszej w Polsce Medycznej Stacji Odbiorczej - serca systemu telemedycyny ratunkowej Lifenet. Obecnie na terenie naszego kraju takich serc bije aż 45.
Aby być zdrowym, nie wystarczy odpowiednio się odżywiać i aktywnie żyć. Należy również pamiętać o systematycznych badaniach, dzięki którym mamy szanse zapobiec wielu ciężkim chorobom.
Ludzie cierpiący na migreny są bardziej narażeni na zawał serca, wskazują nowe badania. Naukowcy nie potrafią jednak podać dokładnego powodu, dla którego te dwie dolegliwości są powiązane.
Z analizy danych uzyskanych w ramach Programu edukacyjnego z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia wynika, że co piąty Polak nie wie, że poprzez modyfikację stylu życia może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Probiotyki to odpowiednio wyselekcjonowane bakterie, głównie z grupy Lactobacillus lub Bifidobacterium, które posiadają właściwości prozdrowotne potwierdzone badaniami naukowymi. Pozwalają leczyć niektóre schorzenia, wzmacniają układ odpornościowy, opóźniają procesy starzenia i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym.
Jeśli czytałeś/aś cokolwiek na temat zdrowia, doskonale wiesz, że aktywność fizyczna to niezbywalny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia wielu chorób. Ćwiczenia mają również wpływ zdrowie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - na lepszy stan zdrowia.
Naukowcy dokonali odkryć, które mogą otworzyć drogę do opracowania nowych i lepiej ukierunkowanych leków dla pacjentów zagrożonych udarem lub zawałem serca. Opisane w tym tygodniu w czasopiśmie Cell wyniki jako pierwsze pokazują obniżenie poziomu pewnego czynnika krzepnięcia krwi, biorącego udział w tworzeniu szkodliwych skrzepów w naczyniach krwionośnych, bez związanego z tym wzrostu ryzyka nadmiernego krwawienia z ran powierzchniowych.
Wciąż zbyt chętnie sięgamy po sól przygotowując posiłki. Znajduje się ona też w wysoko przetworzonych produktach, dlatego często nie jesteśmy w stanie określić, ile w istocie jej spożywamy. Jej nadmiar zaś może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem - do chorób sercowo-naczyniowych.
Depresja zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym również wystąpienia zawału. Ryzyko rozwoju choroby serca u pacjentów z depresją jest blisko dwa razy większe niż u osób zdrowych. Dbając o dobrą kondycję psychiczną, dbasz o sprawność serca.
Jak poinformował Martin Cooper, ojciec telefonii komórkowej, wkrótce w przenośny aparat telefoniczny masowo wmontowywane będą urządzenia mierzące parametry życiowe człowieka. Nowa technologia na bieżąco więc będzie informowała o stanie zdrowia i ostrzeże o zbliżającym się zawale mięśnia sercowego.
Utrzymanie prawidłowego stężenia "dobrego" cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach.