Stres w miejscu pracy może być tak ryzykowny dla zdrowia jak bierne palenie, wynika z przeglądu badań naukowców z Harvard Business School i Stanford University.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów corocznie powoduje śmierć sześciu milionów osób, a wobec panujących trendów wskaźnik ten wzrośnie o kolejne dwa miliony do 2030 roku. Nie ma na co czekać, trzeba zacząć walkę z nałogiem już dzisiaj. Zobacz, jak zmienia się sposób funkcjonowania twojego organizmu po zgaszeniu papierosa.
Niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia większości rodzajów raka piersi.
„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Warto ograniczyć lub wyeliminować z diety tłuszcze trans - dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
Jeśli często niedosypiasz, może to pozostawić w układzie sercowo-naczyniowym tak znaczny ślad, że oznacza zwiększone ryzyko zawału lub udaru.
Psy to jedne z tych zwierząt, które najlepiej „dogadują" się z człowiekiem. Świetnie rozpoznają nasze emocje i odczytują nasze zachowania. Na przestrzeni wieków stały się jednymi z najwierniejszych towarzyszy ludzi i mają na nas bardzo dobry wpływ - dzięki nim lepiej czujemy się i fizycznie, i psychicznie. Towarzystwo psa to skuteczny sposób na pokonanie samotności i osłabienie objawów depresji.
Stres dotyka każdego bez względu na wiek, stan majątkowy, płeć, czy miejsce zamieszkania. Okazuje się jednak, że panie w większej mierze go odczuwają niż panowie. Kobiety czują się bardziej zniechęcone i wyczerpane w stresogennych sytuacjach.
Chrapanie jest uciążliwe dla współmałżonka i może oznaczać pewne problemy zdrowotne dla chrapiącego. Ma jednak i pewien „dobry" aspekt - oznacza spalanie znacznie większej ilości kalorii...
Ból pleców i szyi mogą o kilkanaście procent zwiększyć ryzyko wcześniejszej śmierci z jakiegokolwiek powodu.
Serce jest najlepiej chronione, gdy wartość ciśnienia skurczowego wynosi do 120 mmHG.
Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy są genetycznie predysponowani do figury ciała typu „jabłko", mogą cechować się wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób serca.
Statyny to jedne z najpopularniejszych środków stosowanych na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i dla ochrony przed zawałami oraz udarami. Kolejne badania potwierdzają jednak, że leki te mogą mieć znacznie szersze zastosowanie - mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka różnych rodzajów nowotworu.
Choroby serca stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie, a choroba wieńcowa jest jedną z najpowszechniejszych. Diagnozuje się ją, gdy ściany tętnic ulegają usztywnieniu i zwężeniu z powodu odkładania sie w niej złogów zwanych blaszka miażdżycową. W efekcie ograniczony zostaje przepływ krwi, co może skutkować kolejnymi problemami zdrowotnymi (np. zawałem) i utratą życia.
Zawał serca ma miejsce, kiedy przepływ krwi i tlenu do serca jest blokowany, np. przez zakrzep, powodując uszkodzenie mięśnia sercowego.