Już długotrwała ekspozycja na niewielkie zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwa dla serca i płuc, ostrzegają medycy z Uniwersytetu Harvarda.
Osoby ze stanami zapalnymi przyzębia są bardziej narażone na wystąpienie poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, ostrzegają specjaliści z Forsyth Institute i Harvard University.
Spożywanie w dużych ilościach produktów z przetworzonych ziaren, takich jak rogaliki, drożdżówki czy biały chleb, wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu, a także przedwczesnej śmierci.
Aktywny tryb życia wiąże się z mniejszym ryzykiem natychmiastowej śmierć z powodu zawału serca, czytamy w czasopiśmie wydawanym przez European Society of Cardiology.
Naucz się relaksować. Długotrwały stres jest naprawdę niebezpieczny dla zdrowia i życia. Przedłużające się odczuwanie stresu zwiększa ryzyko zawału.
Drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą mieć szereg skutków dla zdrowia, a ekspozycja na ich wysokie stężenia jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nowe badania prowadzone przez medyków z Massachusetts General Hospital (MGH) pokazują, że cząstki te są szkodliwe dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego - aktywują produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym, co prowadzi do zapalenia tętnic.
U nawet do 50 proc. kobiet przed 60 rokiem życia rozwija się nadciśnienie tętnicze, ale jego objawy - na przykład uderzenia gorąca i kołatanie serca - są często przypisywane menopauzie, mówią eksperci ds. zdrowia kobiet.
Osoby, które mają problemy ze snem, mogą być bardziej narażone na udar, zawał serca lub inne choroby naczyniowo-mózgowe bądź sercowo-naczyniowe.
Starsze kobiety, które jedzą więcej warzyw, cechują się zdrowszymi tętnicami szyjnymi.
Różnica w odczytach ciśnienia krwi między ramionami ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci.
Medycy starali się ustalić, dlaczego z wiekiem stajemy się bardziej podatni na choroby serca. Ludzki organizm, zwłaszcza serce, jest zależny od mitochondriów, części komórek odpowiedzialnej za wytwarzanie energii potrzebnej do utrzymania funkcji narządów. Znajdujące się wewnątrz mitochondriów białko Sesn2 odgrywa kluczową rolę w ochronie serca przed stresem.
Medycy z King's College London przeanalizowali wpływ kwasu acetylosalicylowego, popularnego leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego, na pacjentów, u których nie stwierdzono choroby układu krążenia. Jakkolwiek jego stosowanie wiązało się z ryzykiem zawałów serca i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych, oznaczało zwiększone ryzyko poważnego krwawienia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.
Wysiłki zmierzające do pozbycia się nadmiaru kilogramów są skuteczniejsze u osób po zawale serca, jeśli ich współmałżonkowie lub partnerzy włączają się w stosowanie odpowiedniej diety i zmiane innych elementów stylu życia.
Leki regulujące ciśnienie krwi mogą zapobiegać zawałom serca i udarom - nawet u osób z normalnym poziomem ciśnienia. Takie są wyniki najnowszych badań zaprezentowane podczas jednej z sesji European Society of Cardiology.