Jak wynika z raportu TNS OBOP przygotowanego na zlecenie firmy Adamed, organizatora programu „Serce na nowo”, Polacy nie zdają sobie sprawy, jak ważna w powrocie do zdrowia u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia jest aktywność zawodowa.
Astma, która pojawia sie w dojrzałym wieku zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca.
Choroby układu krążenia dotyczą wielu Polaków, warto jednak pamiętać, że przebyty zawał serca czy leczenie się na nadciśnienie nie muszą ograniczać naszej aktywności życiowej i zawodowej.
Powrót do zdrowia po zawale jest możliwy, konieczna jest jednak szybka pomoc lekarza oraz zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń.
Chorób serca można uniknąć, albo przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jednym z ważnych elementów profilaktyki jest odpowiednia dieta.
Nowy lek na nadciśnienie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia miażdżycy – informują naukowcy.
Nadciśnienie tętnicze to problem 30 % Polaków, taka sama liczba naszych rodaków jest nim zagrożona.
Ogólnopolski program „Ratuj życie!” służy popularyzacji podstaw ratownictwa medycznego. Wiele ofiar zawału czy udaru mózgu mogłoby przeżyć, gdyby w porę udzielono im fachowej pomocy.
Jeśli do swojego zdrowia podchodzisz z sercem, zbadaj się w ramach akcji „Zadbaj o swoje serce”. W każdą kolejną niedzielę od 3 czerwca do 8 lipca w kolejnym mieście odbędą się bezpłatne badania i konsultacje lekarskie.
Począwszy od 20 lutego, wszyscy chętni będą mogli rejestrować się na darmowe porady kardiologa specjalisty oraz badania podstawowych czynników ryzyka chorób układu krążenia – poziomu cholesterolu, ciśnienia tętniczego oraz czynnika BMI – odbywające się w krakowskiej Poradni Instytu Flory.
Zalecany jest w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zwiększa odporność na stres, wzmacnia układ kostny i nerwowy, zapobiega miażdżycy i reguluje rytm serca. Zapobiega skurczom i może być stosowany wspomagająco w zespole niespokojnych nóg.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
Ważne badania mogące w przyszłości przyczynić się zmniejszenia ryzyka zawałowego prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, kierownika Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pracują pod kierunkiem profesora Michała Komoszyńskiego odkryli, że apiraza - enzym który zawarty jest m.in. w ziemniakach - skutecznie przeciwdziała zawałom serca oraz udarom mózgu. Badacze poszukują teraz metody, która pozwoliłaby wykorzystać enzym jako lek - pisze "Gazeta Pomorska".