Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym w praktyce klinicznej.
Sotagliflozyna, lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, może znacząco zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru u tych pacjentów.
Ekspozycja na działanie długofalowego czerwonego światła skutkuje niższymi wskaźnikami powstawania zakrzepów krwi, które mogą powodować zawały serca, uszkodzenia płuc i udary - mówią eksperci z University of Pittsburgh School of Medicine.
Narażenie na gęsty dym podczas pożarów w Kalifornii w ostatnich latach zwiększyło ryzyko pozaszpitalnego zatrzymania krążenia nawet o 70 proc., mówią kardiolodzy.
Jak odkryto na Uniwersytecie w Bath, w przypadku pacjentów z migotaniem przedsionków (atrial fibrillation, AF) ryzyko udaru lub zawału serca wynikające z odstawienia leków przeciwzakrzepowych przewyższa ryzyko krwawienia.
Przyjmowanie wapnia w postaci suplementów może zwiększać ryzyko gromadzenia się złogów miażdżycowych w tętnicach i uszkodzenia serca, chociaż dieta bogata w produkty bogate w wapń wydaje się mieć działanie ochronne.
Długotrwały stres sprzyja zawałom - poziom hormonu stresu (kortyzolu) wzrasta w miesiącach poprzedzających zawał.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali wpływ siedmiu różnych terapii hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy na ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, udaru i zawału serca. Przeanalizowano dane około miliona kobiet w wieku 50 - 58 lat i okazało się, że ryzyko różni się w zależności od substancji czynnej i sposobu przyjmowania leków.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.
Wszyscy pacjenci, którzy mieli zawał serca, są zwykle leczeni beta-blokerami. Według szwedzkiego badania jednak, leki te prawdopodobnie nie będą potrzebne pacjentom kardiologicznym, którzy mają normalną zdolność pompowania krwi. Teraz na Uniwersytecie w Uppsali zaś pokazano, że istnieje również ryzyko depresji u pacjentów, u których stosuje się beta-blokery.
W przypadku zawałów serca liczy się każda sekunda. Nowe badanie krwi diagnozuje je w ciągu minut, a nie godzin i może być stosowane jako narzędzie dla ratowników i osób w przebywających domu.
Zawał serca może wywołać chęć dłuższego snu, dając sercu czas na wyleczenie się i zmniejszenie stanu zapalnego - a dzieje się tak, ponieważ serce wysyła specjalne sygnały do mózgu wydłużające odpoczynek.
Przestawienie zegarków o godzinę do tyłu jesienią ma znaczący, ale krótkotrwały wpływ na długość snu.
Witamina D może być metabolizowana inaczej u osób z podwyższonym wskaźnikiem masy ciała (BMI). Sprawdzono, czy przyjmowanie witaminy D lub suplementów z omega-3 pochodzenia morskiego może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, choroby serca lub udaru.
Osoby mieszkające w dzielnicach, w których liczba drzew i krzewów była ponad dwukrotnie większa niż gdzie indziej, wykazywały niższe poziomy markera stanu zapalnego we krwi niż osoby mieszkające poza obszarami obsadzonymi roślinami. Ogólny stan zapalny jest ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób serca i innych chorób przewlekłych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem