Wieloletnie badania uczonych harwardzkich pokazały, że poczucie szczęścia zależy głównie od jakości naszych relacji z innymi ludźmi. Niby wszyscy to intuicyjnie ujmują, ale wielu z nas zaniedbuje aktywne kreowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek ekspertów na temat elementów budowania głębokich, zaufanych relacji z ludźmi.
Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79%) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21%). Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie.
Trzy czwarte Polaków zachowuje daleko idącą ostrożność w kontaktach z ludźmi. Ponad połowa z nieufnością traktuje nieznane sobie, spotkane po raz pierwszy osoby. Postawa nieufności w kontaktach międzyludzkich nigdy nie była w deklaracjach Polaków tak silna – wynika z badania CBOS.
W ciągu ostatniego roku wzrósł poziom zaufania Polaków wobec rządu, mediów, biznesu oraz organizacji pozarządowych. Mimo to Polska pozostaje jednym z najbardziej nieufnych narodów na świecie – pokazała tegoroczna edycja globalnego raportu Edelman Trust Barometer.
Tempus fugit (łac. czas ucieka) i szkoda go na życie w kiepskim związku. Rzecz jednak nie w tym, że gdy tylko coś się psuje, należy poszukać nowego partnera, ale w tym, by relację od początku dobrze formować. Istnieje kilka niezbywalnych zasad zgranego, satysfakcjonującego związku także z dłuższym stażem.
Zaufanie, jakim Polacy darzą ludzi pracujących w różnych dziedzinach i wykonujących różne zawody, jest dość ograniczone, co wynika z raczej przeciętnych, a nierzadko krytycznych ocen uczciwości i rzetelności zawodowej przedstawicieli różnych branż – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Za najbardziej uczciwych i rzetelnych uważamy pielęgniarki, naukowców, informatyków, stomatologów. Nie ufamy urzędnikom, posłom, politykom. Tegoroczne oceny uczciwości i rzetelności zawodowej są najniższe w historii badań CBOS.
Polacy darzą zaufaniem małe gabinety lekarskie oraz lekarzy pierwszego kontaktu w większym stopniu niż pozostałe instytucje opieki zdrowotnej – wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication. Znaczna liczba badanych (40 proc.) nie wymienia żadnej z wymienionych placówek jako godną zaufania.
Zdolność do pokładania ufności w innych ludziach wzrasta wraz z wiekiem. Ma to znaczenie o tyle, że cecha ta sprzyja dobrostanowi psychofizycznemu.
Co trzecia polska firma była w ostatnim roku oczerniana przez konkurencję – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę. Znaczna część przedsiębiorców doświadcza również innych negatywnych sytuacji, które wpływają na zaufanie między polskimi firmami. Traci na tym gospodarka.
Czy na etapie wybierania miłości jesteśmy zupełnie bezwolni i zdajemy się wyłącznie na przypadek, czy raczej mamy pewne wzorce osób i zachowań, które w grze o miłość mają przewagę nad innymi? Czy szukając kandydata do związku rysujemy w wyobraźni obraz danej osoby, czy raczej czekamy na „grom z jasnego nieba”? Wbrew wielu obiegowym opiniom, okazuje się że empatia, przyciąga mocniej niż grubość portfela.
Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy z sopockiego oddziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opublikowali wyniki badań nad psychologicznymi konsekwencjami ucieleśnienia myślenia.
Prezydent RP Bronisław Komorowski, dziennikarz Kamil Durczok, aktor Janusz Gajos, sportowiec Adam Małysz, kompozytor Krzysztof Penderecki i przedsiębiorca Jan Kulczyk to ludzie, których Polacy darzą największym zaufaniem. Każdy ze wskazanych otrzymał w badaniu „Reader’s Digest” European Trusted Brands 2014 najwyższe noty w swojej kategorii.
Z najnowszego badania dotyczącego zaufania do grup zawodowych European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest wynika, że Polacy najbardziej ufają strażakom i przedstawicielom zawodów związanych z ochroną życia i zdrowia. Na drugim biegunie rankingu zaufania znaleźli się politycy, pracownicy call center, piłkarze i duchowni.
Wyniki światowego badania zaufania do zawodów przeprowadzonego przez instytut GfK pokazują, że najbardziej zaufaną grupą zawodową są strażacy. W 15 krajach z 25 państw, w których przeprowadzono badanie, otrzymali oni najwięcej głosów i zajęli najwyższą pozycję w rankingu, wyprzedzając pielęgniarki, lekarzy i nauczycieli. Na całym świecie oceniono, że politycy stanowią grupę zawodową wzbudzającą najmniejsze zaufanie. W badaniu analizuje się poziom zaufania do ponad 30 grup zawodowych. W analizie uwzględniono jedynie te profesje, które występują we wszystkich 25 badanych krajach.