Osoby, które wykorzystują siłę woli, aby pokonać pokusy i osiągnąć swoje cele, są postrzegane jako bardziej godne zaufania niż ci, którzy stosują strategie wymagające zewnętrznych zachęt lub „środków odstraszających", takich jak słoiki na pieniądze za przekleństwa lub aplikacje blokujące dostęp do Internetu.
Jeśli potkniesz się w miejscu publicznym lub pomylisz otyłą kobietę z przyszłą matką i zaczerwienisz się na twarzy, nie miej sobie tego za złe. Psycholodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sugerują, że ludzie, którzy łatwo wpadają w zakłopotanie, są również bardziej godni zaufania i hojni.
To raczej inteligencja ludzi, a nie ich osobowość, prowadzi do sukcesu.
Akty życzliwości i pomaganie innym jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia, przy czym nie każde dobroduszne zachowanie jest jednakowo korzystne - zależy to od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrego samopoczucia oraz wieku, czy płci.
Samotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.
Jakkolwiek w kinie postaci seniorów ciągle nierzadko są jako stroniące od ludzi i utyskujące, w rzeczywistości takie cechy nie dominują u starszych ludzi.
Choć ludzie bywają zaniepokojeni wpływem systemów informatycznych na codzienne życie, równocześnie mogą być bardziej skłonni ufać programowi komputerowemu niż innym ludziom, szczególnie jeśli rzecz dotyczy jakiegoś trudnego zadania, mówią uczeni z University of Georgia.
Bycie dobrym dla innych i pomaganie poprawia zdrowie i stan ducha. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju poziomu życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że pomaganie innym ludziom może być dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Jak najlepiej zbudować relacje z kimś nowo poznanym? Okazuje się, że istnieje prosta strategia - jedz to samo jedzenie, co osoba w twoim towarzystwie.
Wieloletnie badania uczonych harwardzkich pokazały, że poczucie szczęścia zależy głównie od jakości naszych relacji z innymi ludźmi. Niby wszyscy to intuicyjnie ujmują, ale wielu z nas zaniedbuje aktywne kreowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek ekspertów na temat elementów budowania głębokich, zaufanych relacji z ludźmi.
Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79%) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21%). Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie.
Trzy czwarte Polaków zachowuje daleko idącą ostrożność w kontaktach z ludźmi. Ponad połowa z nieufnością traktuje nieznane sobie, spotkane po raz pierwszy osoby. Postawa nieufności w kontaktach międzyludzkich nigdy nie była w deklaracjach Polaków tak silna – wynika z badania CBOS.
W ciągu ostatniego roku wzrósł poziom zaufania Polaków wobec rządu, mediów, biznesu oraz organizacji pozarządowych. Mimo to Polska pozostaje jednym z najbardziej nieufnych narodów na świecie – pokazała tegoroczna edycja globalnego raportu Edelman Trust Barometer.