Uważność pozwala na osłabienie objawów stresu pourazowego u osób, które przeżyły nagłe zatrzymanie krążenia (NZK).
Sztuczna inteligencja (uczenie maszynowe), może dokładnie przewidzieć ryzyko pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, wykorzystując dane czasowe i pogodowe.
Jeśli organizmowi brakuje żelaza, nie może on normalnie funkcjonować. Tymczasem przedłużający się stan niedokrwistości negatywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd.
Po zatrzymaniu krążenia trzeba ochłodzić organizm, by ograniczyć uszkodzenia mózgu.
Nagłe zatrzymanie krążenia występuje, gdy serce nieoczekiwanie przestaje bić, co skutkuje śmiercią. Stan ten od dawna stanowi dla medyków zagadkę i uważa się powszchnie, że występuje nagle i nie można go przewidzieć. Teraz jednak lekarze wskazują na możliwe poprzedzające go symptomy.
Każdy człowiek codziennie może znaleźć się w sytuacji, która wymaga od niego szybkiej reakcji i udzielenia pomocy poszkodowanej, potrzebującej osobie. Zanim jednak przybędzie fachowa pomoc medyczna może minąć kilkanaście bardzo cennych minut, od których często zależy powodzenie dalszej akcji ratunkowej. Ważne jest, by nie bać się udzielać pomocy. Bardzo cennym jest kiedy gminy, miasta, urzędy, szkoły czy jednostki służb mundurowych inwestują w swoich mieszkańców poprzez możliwość uczestnictwa w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Aż 63 procent młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, gdyż obawia się, że mogłaby zaszkodzić. Okazuje się zatem, że największym zagrożeniem dla życia wcale nie jest brak profesjonalnego sprzętu medycznego czy zbyt późny przyjazd ratowników, ale strach przed udzieleniem pierwszej pomocy. Jak odważnie ratować ludzkie życie w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy radzą eksperci LUX MED.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.
Szacuje się, że na świecie z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera każdego roku więcej osób, niż z powodu raka piersi, raka prostaty, AIDS, a także pożarów i wypadków drogowych razem wziętych.
11 lutego w hali odlotów i przylotów lotniska na Okęciu zainstalowano automatyczne defibrylatory, które mogą być użyte przez osoby nie posiadające specjalistycznego przeszkolenia.