zChociaż z raportów Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia wynika, iż bezrobocie w krajach członkowskich spada, statystyki nie są optymistyczne dla wszystkich państw i wszystkich grup wiekowych. Dokumenty, które będą jednym z głównych tematów dyskusji podczas marcowego szczytu EU zawierają ocenę realizacji głównych założeń tzw. "Komisji Lizbońskiej". Ponieważ niektóre z państw członkowskich borykają się z problemem starzenia atrspołeczeństwa, jednym z postanowień było zwiększenie zatrudnienia osób po 55- tym roku życia.
Dla wielu gałęzi przemysłu problemem stanie się przechodzenie ludzi z pokolenia baby boomers na emeryturę. Jednym z problemów, jakie może rodzić owo zjawisko na dużą skalę, będzie brak siły roboczej. Jednakże, wielu przedstawicieli wspomnianego pokolenia deklaruje, że pozostaną aktywni zawodowo, pomimo wieku emerytalnego.
W szpitalach powiatowych w małych miejscowościach brakuje lekarzy. Tylko w podłódzkim Zgierzu z dnia na dzień podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrycznego, po tym jak z pracy odeszło dwóch lekarzy. Niestety taka sytuacja grozi w całym kraju wielu powiatowym placówkom - pisze "Gazeta Wyborcza".
Pielęgniarki z Katowic, Łodzi oraz Warszawy gościły w weekend w Brukseli, gdzie spotkały się z eurodeputowanymi, aby przekonać ich do lobowania na rzecz złagodzenia przepisów o zatrudnianiu polskich pielęgniarek w krajach Unii Europejskiej. Polskie siostry nie mogą wykonywać zawodu w krajach UE, ponieważ nie mają dyplomów studiów pielęgniarskich - pisze "Dziennik Łódzki".
Wiele osób uważa, że firmy nie są chętne, aby zatrudniać starszych pracowników.Ankieta przeprowadzona przez ‘Help The Aged’ wśród 1000 dorosłych wykazała szeroko utarte przekonanie, że zakłady pracy są dotknięte zjawiskiem dyskryminacji pracowników seniorów. Jedna czwarta osób w wieku 55-64 lata nie wierzyła, że będą wciąż kontynuować pracę po 65 roku życia.
Chartered Institute of Personnel and Development, organizacja zajmująca się badaniem i oceną perspektyw rynku pracy w Wielkiej Brytanii, opublikowała raport, z którego wynika, że coraz więcej firm na Wyspach skłania się ku rekrutacji osób starszych, co spowodowane jest niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w niższych grupach wiekowych.
Francuski rząd ujawnił plany walki z bezrobociem wśród osób w wieku 55-64 lat. Spółki mają być zachęcane do zatrzymywania starszych pracowników.
„Zatrudnienie w Polsce 2005” – taką nazwę nosi raport Departamentu Analiz i Prognoz byłego MGiP, którego autorzy starają się dociec przyczyn wysokiego bezrobocia w naszym kraju. Dokument w dużej części poświęcony jest zagadnieniu aktywności zawodowej osób starszych.
Tegoroczny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie "Starsi ludzie i ubóstwo" zakłada szereg nowych rozwiązań mających na celu poprawę bytu osób najuboższych, należących nierzadko do starszej części społeczeństwa.
Rene Ward z USA postanowiła założyć serwis internetowy, który miał na celu zbadanie faktu, czy rzeczywiście częściej poszukiwanymi przez amerykańskie firmy pracownikami są seniorzy, niż osoby w młodszym wieku. Dziś serwis www.seniors4hire.org ma 5 lat. Wśród firm, które zamieściły na niej swoje ogłoszenia znalazły się takie organizacje jak: Bank of America, Regal Cinemas, Petco and Anthem Blue Cross i Blue Shield.
Elastyczne godziny pracy, dostosowane między inymi do wieku pracowników, znacznie podnoszą ich wydajność - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Narzucanie pracownikom (szczególnie umysłowym) jednakowych pór pracy zabija ich kreatywnosć i zmniejsza zaangażowanie.