Aż dwie trzecie użytkowników portal Pracuj.pl uważa, że w przyszłym roku będzie trudniej zmienić pracę. Jednocześnie aż 85% ankietowanych planuje w przyszłym roku poszukać nowego miejsca zatrudnienia.
Niemal co piąty pracodawca w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale - wynika z badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2009 roku. Kolejne 7 procent pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71 procent szacuje brak zmian personalnych.
Aż 65% polskich internautów zdecydowanie chce pracować w rodzimym kraju. To tendencja odwrotna do światowej. Niemal tyle samo, bo aż 70% użytkowników światowych serwisów rekrutacyjnych deklaruje, że zdecydowanie rozważa podjęcie pracy za granicą.
Rozpoczyna się kampania „Zysk z dojrzałości”, informacyjno-edukacyjne przedsięwzięcie mające na celu przekonanie pracodawców, że osoby powyżej 50-go roku życia są świetnymi pracownikami.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
Osoby po 50 - tym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego stanowią przeszło 16% mieszkańców Polski. Oznacza to, że takich osób jest ponad 6 mln, niestety tylko część z nich znajduje zatrudnienie.
Rusza jedna z nielicznych w Polsce w pełni udźwiękowiona strona internetowa dla niepełnosprawnych poszukujących zatrudnienia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA w ramach projektu „Analiza regionalnych rynków pracy województwa pomorskiego” dojrzały wiek bywa poważną przeszkodą dla poszukujących pracy.
Praca to miejsce, w którym spotykają się ludzie o różnych charakterach i w różnym wieku. Często ta różnorodność jest przyczyną konfliktów.
Unijny projekt EQUAL PL-71, którego administratorem jest Instytut Maszyn Matematycznych, ma na celu modyfikację osiągnięć świata nauki w zakresie IT na aktualne i rzeczywiste potrzeby gospodarki poprzez praktyczne zastosowanie tych osiągnięć dla poprawy kondycji rynkowej przedsiębiorstw oraz pozycji zawodowej osób o osłabionych szansach zawodowych. Adresowany jest do podmiotów z sektora MSP oraz osób w wieku 45+.
Z raportu „Polacy o niepełnosprawnych” - przygotowanego przez TNS OBOP na zlecenie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - wynika, że 87 procent Polaków jest zdania, iż niepełnosprawni otrzymują zbyt małe wsparcie ze strony państwa. Według 86 proc. badanych głównym źródłem utrzymania osób niepełnosprawnych powinna być renta. Jednocześnie ponad trzy czwarte społeczeństwa (78 proc.) opowiada się za podejmowaniem pracy zawodowej przez niepełnosprawnych.
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
Polacy są zadowoloni ze swojej pracy i pracodawców, nie obawiają się bezrobocia, są też mniej skłonni do migracji zarobkowej niż by to wynikało z tonu medialnych dyskusji - wynika ze zleconych przez PKPP Lewiatan, reprezentatywnych badań pracujących Polaków. Pracownicy wysoko oceniają organizację pracy i warunki bhp, a także fachowość i autorytet przełożonych, natomiast nieco gorzej wypowiadają się o komunikacji między przełożonymi a podwładnymi.
Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.