Obecnie co szósty pracujący deklaruje, że zamierza zmienić zatrudnienie, w tym co szesnasty chce to zrobić jak najszybciej - wynika z sondażu CBOS. Ponad jedna piąta zatrudnionych raczej nie zamierza szukać nowej pracy, a prawie trzykrotnie większa grupa w ogóle nie rozważa takiej ewentualności.
Podjęte zostały kolejne badania unijne nad znaczeniem uczenia się przez całe życie i jego wpływem na zatrudnienie. Dotychczasowe badania nie przyniosły wielu danych o sposobie budowania kapitału ludzkiego przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i podmioty publiczne w Europie za pomocą uczenia się przez całe życie. Aby to zmienić, 25 naukowców podjęło prace nad projektem LLLight'in'Europe, który otrzyma 2,65 mln EUR ze środków Siódmego Programu Ramowego (7PR) na rzecz badań naukowych i rozwoju technologicznego (BRT).
Polacy są postrzegani jako naród pracowity i gotowy do poświęceń. Gdzie szukamy pracy, ile razy zmieniamy miejsce zatrudnienia i co jesteśmy w stanie zrobić dla dobrze płatnej posady?
Rok 2012 zapowiada się dość zróżnicowanie jeśli chodzi o rynek pracy - podaje wiodący portal kariery Monster Worldwide. W nowym roku pojawią się szansę zatrudnienia dla wykształconych kandydatów. Niestety, nie poprawi się sytuacja seniorów.
Znacząca grupa przedsiębiorców utrzymuje plany zwiększania zatrudnienia - wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS OBOP. Po fali wiosennego entuzjazmu odczuwalne jest pewne ostudzenie opinii dotyczących możliwej znaczącej poprawy kondycji gospodarczej, jednak według przedsiębiorców kryzys wydaje się być już za nami.
Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie to dokładnie 3403,92 zł - zaledwie 2,3 proc. więcej, niż rok temu. Po uwzględnieniu inflacji stać nas na coraz mniej.
Dwa miesiące wakacji oraz satysfakcja z pracy z dziećmi i młodzieżą, to właściwie jedyne pozytywne aspekty pracy polskiego nauczyciela. Z ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl wynika, że mimo ogólnego zadowolenia z pracy, połowa nauczycieli myśli o przekwalifikowaniu się.
Choć pracodawcy najczęściej deklarują, że w przypadku zatrudniania nowych pracowników nie kierują się ich wiekiem, osoby po pięćdziesiątym roku życia wciąż czują się dyskryminowane na rynku pracy.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu do kwietnia o 16,5 tys. osób, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej.
1-go maja obchodziliśmy Święto Pracy, w Polsce celebrowane jest przez ludzi socjalistycznej proweniencji o 1890 roku. W PRL-u było wielkim świętem, obecnie dla wielu jest kontrowersyjne. Pomijając jednak polityczne uwarunkowania i dyskusje, 1 maja skłania też do refleksji na temat pracy. Jak postrzegamy aktywność zawodową, czego od niej oczekujemy, czego się boimy?
Aż dwie trzecie użytkowników portal Pracuj.pl uważa, że w przyszłym roku będzie trudniej zmienić pracę. Jednocześnie aż 85% ankietowanych planuje w przyszłym roku poszukać nowego miejsca zatrudnienia.
Niemal co piąty pracodawca w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale - wynika z badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2009 roku. Kolejne 7 procent pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71 procent szacuje brak zmian personalnych.
Aż 65% polskich internautów zdecydowanie chce pracować w rodzimym kraju. To tendencja odwrotna do światowej. Niemal tyle samo, bo aż 70% użytkowników światowych serwisów rekrutacyjnych deklaruje, że zdecydowanie rozważa podjęcie pracy za granicą.
Rozpoczyna się kampania „Zysk z dojrzałości”, informacyjno-edukacyjne przedsięwzięcie mające na celu przekonanie pracodawców, że osoby powyżej 50-go roku życia są świetnymi pracownikami.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.