33 procent pracodawców ma zamiar zwiększyć zatrudnienie jeszcze w tym półroczu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad. Do poprawy sytuacji na rynku pracy ma się również przyczynić nowy rządowy projekt ustawy dotyczący zatrudnienia osób poniżej 30. roku życia.
Krok do przodu w karierze zawodowej to marzenie niejednego pracownika. Jednak piękna wizja, w której zdobyte do tej pory doświadczenie pozwala na szybki awans i wyższe, satysfakcjonujące wynagrodzenie może okazać się jedynie fantazją. Niezależnie od tego, czy walczymy o zmianę na wyższe stanowisko w innej firmie, czy awans w obecnym miejscu pracy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i dobrze się do niej przygotować. Tak, żeby na mecie czekał na nas sukces, a nie rozczarowanie.
Czy drugi kwartał 2015 roku przyniósł zmiany w zakresie ilości i rodzaju ofert pracy? Analiza ofert pracy opublikowana w serwisie pracy Praca.pl między 1 kwietnia a 30 czerwca 2015 roku ujawnia trudną sytuację Podkarpacia i rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a tym, jakiej pracy szukają kandydaci. Jakie obszary rynku pracy są stabilne, a które przyniosły zmiany?
Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 10,4 procent – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia. To również rekord, tak dobrego wyniku w czerwcu nie było bowiem od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki.
W miesiącach poprzedzających sezon letni, liczba ofert pracy tymczasowej wzrasta o ok. 10-12 procent w porównaniu do okresu poprzedniego – wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower. Rosną również wynagrodzenia. W większych aglomeracjach i ośrodkach miejskich stawki zwiększyły się nawet o ok. 15-20% w ujęciu rocznym.
Najnowszy Global AgeWatch Index informuje o jakości życia osób po sześćdziesiątce w 96 krajach. Najlepsza starość czeka mieszkańców Norwegii i Szwecji, najtrudniejsza ludzi z Afganistanu i Mozambiku. Polska plasuje się na 32 miejscu.
Źle przygotowane CV, nieprawidłowy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, za niskie kompetencje lub doświadczenia a może za wysokie oczekiwania finansowe? Polacy – choć wskazują wszystkie te czynniki, jako główny powód dla którego nie mogą znaleźć pracy wymieniają fakt, że nie mają odpowiednich znajomości. Uważa tak blisko połowa z nas.
Obok CV jest najpopularniejszym dokumentem, który wykorzystuje się w procesie rekrutacyjnym. List motywacyjny powinien być odpowiedzią na ogłoszenie o pracę, ale wielu kandydatów rezygnuje z tej formy przedstawienia siebie przyszłemu pracodawcy. Tymczasem brak listu motywacyjnego może mieć wpływ na to, czy dany kandydat przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji.
36 procent pracowników wybrałoby zatrudnienie bez umowy o pracę lub w oparciu o umowy cywilno-prawne, gdyby dzięki temu mogli zarabiać więcej – wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu przez serwis Praca.pl. Okazuje się, że pomimo narzekań na „umowy śmieciowe” i szarą strefę, spora grupa Polaków decyduje się pracować na czarno.
W najbliższej przyszłości Polska będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą proces starzenia się ludności. Nadchodzące zmiany demograficzne będą miały ogromny wpływ na rynek pracy.
Obecnie co szósty pracujący deklaruje, że zamierza zmienić zatrudnienie, w tym co szesnasty chce to zrobić jak najszybciej - wynika z sondażu CBOS. Ponad jedna piąta zatrudnionych raczej nie zamierza szukać nowej pracy, a prawie trzykrotnie większa grupa w ogóle nie rozważa takiej ewentualności.
Podjęte zostały kolejne badania unijne nad znaczeniem uczenia się przez całe życie i jego wpływem na zatrudnienie. Dotychczasowe badania nie przyniosły wielu danych o sposobie budowania kapitału ludzkiego przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i podmioty publiczne w Europie za pomocą uczenia się przez całe życie. Aby to zmienić, 25 naukowców podjęło prace nad projektem LLLight'in'Europe, który otrzyma 2,65 mln EUR ze środków Siódmego Programu Ramowego (7PR) na rzecz badań naukowych i rozwoju technologicznego (BRT).
Polacy są postrzegani jako naród pracowity i gotowy do poświęceń. Gdzie szukamy pracy, ile razy zmieniamy miejsce zatrudnienia i co jesteśmy w stanie zrobić dla dobrze płatnej posady?
Rok 2012 zapowiada się dość zróżnicowanie jeśli chodzi o rynek pracy - podaje wiodący portal kariery Monster Worldwide. W nowym roku pojawią się szansę zatrudnienia dla wykształconych kandydatów. Niestety, nie poprawi się sytuacja seniorów.
Znacząca grupa przedsiębiorców utrzymuje plany zwiększania zatrudnienia - wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS OBOP. Po fali wiosennego entuzjazmu odczuwalne jest pewne ostudzenie opinii dotyczących możliwej znaczącej poprawy kondycji gospodarczej, jednak według przedsiębiorców kryzys wydaje się być już za nami.