Rozpoczął się sezon grzybowy, a wraz z nim - niestety - sezon zatruć. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak postępować, byśmy zdrowo i bezpiecznie mogli delektować się darami naszych lasów.
Bakteria E.Coli (pałeczka okrężnicy), o której ostatnio zrobiło się tak głośno, to szczep, którego zmutowana odmiana spowodowała panikę w całej Europie. Co kryje się pod tajemniczą nazwą Escherichia Coli? I co zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem?
Bakterie żyją na świecie od ponad 3 miliardów lat. Nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek istnieć przestaną. Szczepy niszczone przez antybiotyki, mutują i uodparniają się na leki. Mniej więcej co 20 minut powstaje na świecie nowe pokolenie bakterii, a w 1 godzinę z 1 tylko komórki tworzy się ich mniej więcej 300. W wojnie z bakteriami stoimy na pozycji przegranej. Trzeba nauczyć się z nimi żyć.
Europejczyków zelektryzowały ostatnio doniesienia o śmiertelnych przypadkach zatruć pałeczkami okrężnicy EHEC. Jak dotąd eksperci nie ustalili jeszcze skąd pochodzą produkty, na których znalazła się bakteria. Wszystko wskazuje na to, że centrum zakażenia mieści się na Starym Kontynencie. Wielu Polaków planuje wyjechać na wakacje właśnie do krajów europejskich. W zaistniałej sytuacji powinniśmy wiedzieć, jak postępować, by ustrzec się przed zakażaniem niebezpieczną bakterią. Poniżej kilka informacji o E. coli oraz porad.
Wakacyjny urlop jest dla wielu osób stresującym wydarzeniem. Napięcie związane z jego organizacją, finansowaniem oraz bezpiecznym przebiegiem, może odebrać radość wypoczynku, osłabia organizm oraz uniemożliwia jego regenerację.
W naszym otoczeniu i pożywieniu występuje bardzo wiele toksycznych substancji. Toksyny są groźne dla zdrowia i niestety, nie da się uniknąć wchłaniania ich do organizmu.
U osób starszych wzrasta częstotliwość występowania zakażeń i zatruć pokarmowych. Jest to spowodowane różnymi przyczynami, często niezależnymi od samych seniorów, ale w niektórych przypadkach zatruciom można zapobiec bardziej dbając o czystość lub… zakładając okulary.
Podczas wakacyjnego wypoczynku najczęściej stołujemy się poza domem, potrawy serwowane w turystycznych miejscowościach kuszą, warto jednak zachować rozwagę i umiar w sięganiu po smakołyki.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym, przewiduje on m. in. nałożenie na pielęgniarki, lekarzy i ratowników obowiązku bezzwłocznego informowania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o niewłaściwym działaniu określonego medykamentu. Wiadomość taką mają otrzymywać także producenci leku.
Od początku 2007 roku w Katowicach trwa stała akcja zbierania przeterminowanych lekarstw od ludności. W 25 aptekach na terenie miasta rozlokowane zostały specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać przeterminowane leki. Organizatorem zbiórki jest Urząd Miasta Katowice.
W Stanach Zjednoczonych około 1,5 miliarda ludzi rocznie doznaje uszczerbku na zdrowiu z powodu zażywania niewłaściwych leków!Jak wynika z raportu przedstawionego przez Institute of Medicine, pomyłki przy zapisywaniu medykamentów należą najczęstszych błędów medycznych. Spośród tej zastraszającej liczby poszkodowanych, około 7 000 ludzi umiera.
Rozpoczęły się wakacje, upalna pogoda sprzyja wyjazdom i wycieczkom w góry, nad jeziora i nad morze. Niewielu z nas pamięta o tym, że w trakcie urlopowych wędrówek po polskich lasach i na łąkach możemy spotkać niebezpiecznego, jadowitego gada – żmiję zygzakowatą.
Osoby starsze, które przyjmują dużo różnorodnych leków, są w szczególny sposób narażone na przypadkowe zatrucie - alarmują farmaceuci na całym świecie. Dotyczy to szczególnie osób które z powodu licznych schorzeń przechodzą jednocześnie kilka kuracji, zapisywanych przez lekarzy różnych specjalności. Coraz częstsze tego typu przypadki wywołały dyskusje dotyczącą przepływu informacji o przyjmowanych lekach.