Zmieniająca się pogoda, przeplatające się ze sobą dni ciepłe i chłodne, sprzyjają zapaleniom zatok, które nieleczone mogą stać się bardzo uciążliwą dolegliwością. Warto być czujnym i nie bagatelizować niepokojących objawów.
Przedwiośnie to sezon szczególnie trudny dla organizmu. Zmieniająca się pogoda, przeplatające się ze sobą dni ciepłe i chłodne, sprzyjają zapaleniom zatok, które nieleczone mogą stać się bardzo uciążliwą dolegliwością. Warto być czujnym i nie bagatelizować niepokojących objawów.
Bajeczne rafy koralowe, mieniące się barwami ławice egzotycznych ryb, tajemnicze zatopione wraki… Ciebie też kusi podwodny świat? Uwaga – jeśli masz krzywą przegrodę nosową albo kłopoty z zatokami, dwa razu się zastanów, zanim zdecydujesz się zejść nawet kilka metrów pod wodę. Lepiej najpierw sprawdź, czy twoje dolegliwości nie dyskwalifikują cię jako nurka.
Zakażenia pneumokokowe są najczęściej występującymi pozaszpitalnymi zakażeniami bakteryjnymi. W Polsce ich liczba nie jest dokładnie oszacowana. Biorąc jednak pod uwagę zakażenia inwazyjne, których liczba przekracza 400 rocznie można przypuszczać, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób.
Chrapanie to problem zdrowotny, który wciąż postrzega się w naszym kraju z przymrużeniem oka. Tymczasem to groźna przypadłość, która jest problemem nie tylko samego śpiącego, ale też i domowników. Choroby tej nie można lekceważyć - jej współwystępowanie z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. W jaki sposób leczy się najcięższe przypadki tej przypadłości?
Właśnie zakończyła się kolejna - XII edycja kampanii „Zdrowe Zatoki”. W tej odsłonie akcji udało się bezpłatnie przebadać w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych ponad 5500 osób. Łącznie, od początku trwania inicjatywy z badań w ramach kampanii skorzystało już ponad 88 tys. Polaków.
W drugiej połowie marca zakończyła się XI edycja ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”. W ramach tej inicjatywy ponad 3 tys. Polaków skorzystało z bezpłatnych badań w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych i konsultacji ze specjalistami z zakresu otolaryngologii. Skala dolegliwości i zainteresowanie kampanią, wskazują na ogromne zapotrzebowanie na akcje, które umożliwiają Polakom dostęp do bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji laryngologicznych.
Nowe badania w zamieszczone w Faseb Journal sugerują, że kichanie jest naturalny „restartem" górnej części układu oddechowego i że pacjenci z różnymi dolegliwościami nosa, np. zapaleniem zatok, nie mogą go uzyskać, tj. kichają częściej niż inni.
W przeciętnej kuchni znajduje się wiele produktów, które mogę mieć nie tylko kulinarne zastosowanie. Okazuje się, że niektóre przyprawy, warzywa i owoce oraz inne artykuły żywnościowe stanowią skuteczny medykament na rozmaite dolegliwości bólowe.
Ból zatok dotyczy 12% całej populacji . W Polsce, co dziesiąty rodak skarżący się na ból zatok odczuwa go regularnie. Pozostali chorzy cierpią z powodu tej dolegliwości co jakiś czas - 36% z nich odczuwa ból z częstotliwością co 2-3 miesiące, z kolei 26 % - raz na pół roku.
Najważniejszym elementem kampanii „Zdrowe Zatoki" są bezpłatne badania termowizyjne i konsultacje z laryngologami, które doskonale sprawdzają się jako badanie przesiewowe w kierunku rozpoznania zapalenia zatok. Nowością tegorocznej edycji kampanii jest możliwość wykonania badania zmysłu węchu.
Ból zatok to dolegliwość dotykająca około 15 % Polaków. W celu uniknięcia bólu zatok warto stosować się do kilku zasad.