Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia mniejsze od 2 tysięcy złotych, w marcu dostaną jednorazowy dodatek w wysokości maksimum 400 zł. Wsparcie trafi do 6,5 mln świadczeniobiorców. Dodatek będzie zwolniony od podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych.
W marcu 2016 r. emeryci i renciści o najniższych dochodach otrzymają dodatek pieniężny – zdecydował dziś Sejm. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
W przyszłym roku niektórzy emeryci, renciści oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne dostaną jednorazowy dodatek pieniężny. Rząd przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Wysokość zapomogi będzie zależna od wysokości pobieranych świadczeń.
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją zapisu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, pozbawiającego świadczeń pielęgnacyjnych wielu opiekunów osób dorosłych.
53-letnia Stephanie Bottrill popełniła samobójstwo, bo nie mogła sobie poradzić finansowo wobec niedawno wprowadzonego w Wielkiej Brytanii tzw. podatku sypialnianego.
Rząd chce zmienić zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje przyznawanie dwóch rodzajów świadczeń: świadczenia pielęgnacyjnego niezależnego od dochodu na osobę w rodzinie i specjalnego zasiłku opiekuńczego, uzależnionego od dochodu na osobę w rodzinie.
Od 1 października zmianie ulegną kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. To skutek nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów. Wielkości te mają wpływ na wysokość wielu świadczeń społecznych - między innymi zasiłków stałych czy okresowych.
Polacy decydując się na pracę zarobkową za granicą, często nie są świadomi, że zdobywając legalne zatrudnienie stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Tym samym, podobnie jak lokalnym pracownikom, również polskim emigrantom należą się zagraniczne świadczenia socjalne. Jednym z najpopularniejszych jest dodatek przeznaczony na wychowywanie dzieci. Dzięki temu do rodzinnego budżetu może dodatkowo wpływać nawet kilkaset euro miesięcznie.
Liczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Telekomunikacja Polska ma wkrótce wprowadzić tańszy abonament specjalnie dla osób najuboższych. Będą go mogli wykupić ci, którzy otrzymują zasiłki od ośrodka pomocy społecznej.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
„Metro” opisało sprawę, z której wynika, że według urzędników samotnym podopiecznym domów opieki, mimo iż płacili składki ZUS, należy się taki pogrzeb, jak osobom bezdomnym.