Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 roku oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku o 9,3 procent. Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie emerytur pomostowych do końca roku 2008. Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Komisja Europejska zamierza przedsięwziąć kroki mające na celu walkę z dyskryminacją płacową kobiet, które w krajach Unii Europejskich zarabiają przeciętnie 15% mniej niż mężczyźni. Według statystyk, najbardziej poszkodowane są panie po pięćdziesiątym roku życia. Komisja ostrzega przed łamaniem prawa, za które grozi surowymi karami. Jeśli zaistnieje taka konieczność, w przyszłym roku przedstawione zostaną nowe propozycje legislacyjne.
Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która weszła w życie 1 lipca, przewiduje zaostrzenie kar dla pracodawców nie przestrzegających prawa pracy.
Niekorzystną dla polskich pacjentów sytuację, jaką jest emigracja anestezjologów, miały powstrzymać noworoczne podwyżki plac dla lekarzy tej specjalności, niestety nie dojdą one do skutku. W konsekwencji Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje kolejną falę emigracji lekarzy.