Z analiz przeprowadzonych przez serwis Money.pl wynika, że zarabiamy coraz mniej, chociaż pracodawców stać jest na podwyżki. Okazuje się, że choć kondycja firm się poprawia, pracodawcy niechętnie rozważają podwyższenie pensji swoim podwładnym. W minionym miesiącu zarobki spadły o dwa procent w odniesieniu do lipca, a w poprzednich kilkunastu miesiącach niewielkie podwyżki padły łupem inflacji.
36 procent pracowników wybrałoby zatrudnienie bez umowy o pracę lub w oparciu o umowy cywilno-prawne, gdyby dzięki temu mogli zarabiać więcej – wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu przez serwis Praca.pl. Okazuje się, że pomimo narzekań na „umowy śmieciowe” i szarą strefę, spora grupa Polaków decyduje się pracować na czarno.
Ostatnie wybory parlamentarne we Włoszech nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wciąż nie utworzono rządu. Tymczasem kraj kuleje - pracownicy protestują przeciw złym warunkom zatrudnienia i zwolnieniom, a emeryci muszą przeżyć z głodowymi emeryturami.
Ponad 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 50 lat - jeden na 10 - żyło w biedzie w zeszłym roku, wynika z nowych danych spisowych Census Bureau.
Po zakończeniu wakacji warto zastanowić się, jak długo Polacy musieli pracować, żeby wyjechać na swoje urlopy. Zgromadzenie pieniędzy na tygodniowy wyjazd zagraniczny zajęło statystycznemu Polakowi 20 dni - wynika z analiz firmy Work Service. Aby udać się na wymarzony wypoczynek, kasjer w porównaniu do profesora medycyny, musiał pracować nawet trzydzieści razy dłużej.
Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie to dokładnie 3403,92 zł - zaledwie 2,3 proc. więcej, niż rok temu. Po uwzględnieniu inflacji stać nas na coraz mniej.
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, ale też niżej cenią swoją pracę. Już na etapie poszukiwania zajęcia mają mniejsze oczekiwania finansowe. Nie zmienia tego ani wiek, ani poziom zajmowanego stanowiska - wynika z analizy oczekiwanych wynagrodzeń użytkowników serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Seniorzy stanowią ważną siłę nabywczą. Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badania, z których wynika, że na rodzimym rynku istnieje niezagospodarowana nisza w postaci produktów przeznaczonych specjalnie dla seniorów. To nie tylko okazja do zarobienia dla przedsiębiorców, to także problem społeczny – obecnie dojrzali konsumenci narzekają na brak przeznaczonych dla nich towarów, bądź na ich niebotyczne ceny.
Od dziś emerytury i renty zostaną zwiększone. Ponadto, zmieniły się przepisy dotyczące możliwości dorabiania przez świadczeniobiorców bez utraty prawa do korzystania ze świadczeń.
Jak podaje Gazeta Prawna, Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych chce, aby zaczęła funkcjonować tzw. ulga na starość. Miałaby ona działać w ten sposób, że podatnik odpisywałby od podstawy opodatkowania pewną sumę stanowiącą oszczędności na przyszłą emeryturę. Obecnie trwa debata dotycząca wysokości odpisu.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 roku oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku o 9,3 procent. Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie emerytur pomostowych do końca roku 2008. Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Komisja Europejska zamierza przedsięwziąć kroki mające na celu walkę z dyskryminacją płacową kobiet, które w krajach Unii Europejskich zarabiają przeciętnie 15% mniej niż mężczyźni. Według statystyk, najbardziej poszkodowane są panie po pięćdziesiątym roku życia. Komisja ostrzega przed łamaniem prawa, za które grozi surowymi karami. Jeśli zaistnieje taka konieczność, w przyszłym roku przedstawione zostaną nowe propozycje legislacyjne.
Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która weszła w życie 1 lipca, przewiduje zaostrzenie kar dla pracodawców nie przestrzegających prawa pracy.
Niekorzystną dla polskich pacjentów sytuację, jaką jest emigracja anestezjologów, miały powstrzymać noworoczne podwyżki plac dla lekarzy tej specjalności, niestety nie dojdą one do skutku. W konsekwencji Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje kolejną falę emigracji lekarzy.