Pieniądze mogą uszczęśliwiać ludzi, ale wtedy, gdy poprawiają ich pozycję społeczną.
Dwayne Johnson, Chris Hemsworth i Robert Downey Jr. to najlepiej zarabiający aktorzy 2019 roku.
Zarabiamy coraz więcej, ale dla wielu to jednak wciąż za mało. Niesatysfakcjonujące zarobki otwierają listę największych codziennych frustracji Polaków - wynika z badania „Nastawienie do finansów”, zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Na kolejnych pozycjach znalazły się stan zdrowia, wydatki na leczenie oraz wygląd. Na szczęście, nie wszyscy Polacy są sfrustrowani, co piąty z nas nie widzi powodów do narzekań.
ZUS pierwszy raz opublikował obszerne opracowanie dotyczące imigrantów w Polsce. Wynika z niego, że imigranci zarabiają mniej niż obywatele naszego kraju. Dodatkowo wśród przebywających nad Wisłą Ukraińców czy Białorusinów jest niezwykle niskie bezrobocie. Dane MFW z kolei pokazują silny pozytywny wpływ imigrantów na polski PKB, co niestety wkrótce może się skończyć.
W Polsce kwestia zarobków jest wciąż tematem tabu. Z jednej strony firmy chętnie dowiedziałaby się, ile płaci konkurencja. Z drugiej strzegą informacji o siatkach płac we własnej firmie. Podobnie jest wśród pracowników. Sami chętnie dowiedzieliby się, ile co miesiąc wpływa na konto sąsiada, ale o swojej płacy mówią mniej ochoczo.
Blisko połowa Polaków nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia – wynika z najnowszego badania serwisu Praca.pl. Tylko co dwunasty pracownik twierdzi, że jego pensja jest adekwatna do wykonywanej pracy.
"Forbes" opublikował listę najlepiej zarabiających sław show-biznesu. Na szczycie listy nie znalazła się ani Beyoncé, ani Cristiano Ronaldo ani nikt znany z kinowego ekranu.
Psychologowie wskazują, że każdy z nas ma określoną osobowość finansową, na którą składa się m. in. sposób myślenia o pieniądzach oraz to, jak je wydajemy, jakie miejsce zajmują na naszej liście priorytetów, jakie decyzje ekonomiczne podejmujemy. Jeśli umiemy ją rozpoznać i mamy świadomość jej wad oraz zalet, łatwiej nam funkcjonować nie tylko w świecie pieniędzy, ale też lepiej rozumieć nasze reakcje, a nawet efektywniej budować relacje z innymi.
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.
„Twoja biblioteka jest twoim rajem", napisał Erazm z Rotterdamu , uważając, że dzięki czytaniu ksiażek można najpiękniej kształtować swoje życie. Okazuje się, że się nie mylił przynajmniej co do finansowej satysfakcji z pracy - ci, którzy w młodości chętnie czytają, zarabiają więcej jako dorośli.
W 2014 r. ok. 43% osób w gospodarstwach domowych żyło poniżej granicy minimum socjalnego, traktowanego jako granica „minimalnie godziwego standardu życia” - takie dane przynosi raport GUS „Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014”. Minimum socjalne nie stanowi granicy ubóstwa, lecz próg poniżej którego następuje deprywacja integracyjnych potrzeb człowieka, związanych m.in. z uczestnictwem w kulturze, edukacji, itp.
Polacy ogólnie są zadowoleni ze swojego życia – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Źródłem największej satysfakcji są dla Polaków dzieci, małżeństwo oraz relacje towarzyskie. Najmniej satysfakcji Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów.
Ponad połowa, bo aż 55 procent Polaków jest zadowolonych ze swoich dochodów, a sytuacja 7 procent z nich jest na tyle dobra, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Na drugim biegunie są ci, którym nie wystarcza pieniędzy nawet na bieżące potrzeby. To 4 proc. populacji w Polsce. Reszta musi mocno zaciskać pasa.
Erykah Badu postanowiła sprawdzić, czy byłaby w stanie wyżyć ze śpiewania na ulicy. Słynna śpiewaczka "powtórzyła" w ten sposób eksperyment skrzypka Joshua Bella.
Domy, mieszkania, domki letniskowe, akcje i... łódź Sasanka. Dzięki oświadczeniom majątkowym wiemy, co posiadają prezydenci miast wojewódzkich i skąd mają na to wszystko pieniądze. Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych. Money.pl przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast i wyłonił najbogatszą trójkę. Okazuje się, że mają całkiem spore dochody osiągane poza pracą w ratuszach.