W ciągu ostatnich kilku lat czasopisma medyczne powtarzają informację, że leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko ataku serca - jednakże duże koncerny farmaceutyczne bagatelizują te dane twierdząc, że niezbędne są dalsze badania. Teraz nowe testy przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze po raz kolejny znalazły związek między zwiększonym ryzykiem problemów z sercem a niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) u pacjentów, którzy przeszli zawał serca.
Ćwiczenie Tai Chi może zapobiec upadkom osób starszych, uważają lekarze. Praktykowanie Tai Chi i zażywanie mniejszej ilości leków może zapobiec upadkom wśród osób starszych, wynika z badań opublikowanych w Journal of American Geriatrics Society.
O czym ma decydować ukończenie 65 lat? Zdaniem uczonych z Gerontological Society of America, forma i samopoczucie w tym właśnie wieku ma decydujące znaczenie dla jakości dalszego życia. Uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej.
Suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę nie są skuteczne u chorych na zapalenie stawów, wynika z badań opublikowanych w magazynie British Medical Journal.
W czasach, kiedy półki w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem kosmetyków, kiedy ze wszystkich stron atakują reklamy cudownych środków, które uleczą nasze dolegliwości i pozwolą zachować młodość, niełatwo znaleźć kosmetyk naprawdę skuteczny.
Co drugi chory cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) źle ocenia dostępność do leczenia, a prawie połowa negatywnie ocenia również jakość opieki - wskazują wyniki ostatnich badań PBS DGA.
12. października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. W Polsce aż 20% obywateli cierpi na jakąś odmianę tego schorzenia. Choroby reumatyczne znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do kalectwa.
W Polsce z powodu chorób układu krążenia spowodowanych wysokim poziomem cholesterolu umiera więcej osób, niż na jakiekolwiek inne dolegliwości. A na wrzody żołądka choruje 5 - 10% dorosłych, zwłaszcza mężczyzn.
Trwa program „Poruszyć świat", którego celem jest szeroko rozumiana edukacja pacjentów, lekarzy i pielęgniarek na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Podczas odbywającego się w Cambridge Europejskiego Tygodnia Walki z Bólem ogłoszono pierwsze wyniki ankiety PainSTORY, która jest pierwszym tego rodzaju programem badań polegającym na śledzeniu przez rok losów pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Badania przeprowadzane są w 13 krajach Europy, a ich celem jest lepsze zrozumienie sposobów zwalczania przewlekłego bólu w Europie.
Alkohol może być przyjazny dla naszego zdrowia- wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szwecji.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Angina to zakaźna, ogólnoustrojowa choroba, której przyczyną są bakterie (paciorkowce, rzadziej gronkowce). Drobnoustroje rezydują w jamie ustnej, nosie, gardle, działanie układu immunologicznego powstrzymuje objawy chorobowe, w niesprzyjających warunkach jednak dochodzi do zachorowania. Angina przebiega zazwyczaj bez poważniejszych komplikacji i po odpowiedniej kuracji pacjent wraca do zdrowia, nie wolno jej jednak ignorować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań, również zagrażających życiu.
Ozon znalazł zastosowanie na oddziałach szpitalnych i w klinikach. Stosowany jest w leczeniu licznych chorób: miażdżycy i zarostowego zapalenia kończyn dolnych, owrzodzenia kończyn dolnych w przebiegu cukrzycy, trudno gojących się ran, czyraczności, opryszczki, trądziku, półpaśca, wynikających z zaburzeń krążenia zmian troficznych nóg, zapalenia kości, stawów, szpiku, stwardnienia rozsianego oraz innych chorób układu nerwowego.